Eşdeğer ilaçta yerli ilaç tercih edilecek

Eşdeğer ilaçta yerli ilaç tercih edilecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldığı bir program yeni üretilen “eş değer ilaç” yakın zamanda SGK yapılan çalışma sayesinde kullanıma sunulacağı belirtti.

A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ katıldığı bir program yeni üretilen “Eş değer ilaç” yakın zamanda SGK yapılan çalışma sayesinde kullanıma sunulacağı belirtti. Bakan Akdağ, yerli ilaç sanayinin teşvik edilmesi kararı sonrasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdir.

SGK YERLİ OLANI TERCİH EDECEK

Piyasada ilaç darlığının olmaması gerektiğine değinen Akdağ, SGK’nın ilaç üreticilerine üretin ürettirin sizden satın alalım dediğini belirttiği açıklaması şu şekilde; "Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye'de eğer eş değer bir ilaç varsa yurt dışından ithal edilen firmalara şunu söylüyor, 'getirin siz de ilacınızı Türkiye'de üretin, ürettirin, sizden de satın alalım'. Aksi halde satın almayacağız. Biz Türkiye'de üretileni satın alacağız. Çünkü kalite açısından Türkiye'de üretilenin yurt dışından gelenden eksiği yok, fazlası var. O zaman ne diye paramızı dışarıya verelim? Başlangıçta 600-700 milyon lirayla muhtemel başlayacak. Çünkü piyasada bir ilaç darlığının da olmaması lazım. Muhtemelen 2 milyar liraya kadar çıkabilir. Yani yurt dışına verdiğimiz bu parayı ödemeyeceğiz. Bu para Türkiye'de kalacak." diyerek ülke içinde üretim olmazsa yurt dışından satın almayacağız ülke içinde üretilenin alınacağının altını çizdi.

SATIN ALMA GARANTİLİ TIBBİ CİHAZ ÜRETİMİ

Türkiye’de tıbbi cihaz üretimi konusuna da değinen Akdağ, "Cazibe Merkezleri Programının uygulanacağı 23 il başta olmak üzere yerine göre satın alma garantileri vererek tıbbi cihazların da Türkiye'de üretilenlerini daha büyük oranda kullanacağımız bir döneme geçiyoruz. Bunun 2017'de örneklerini göreceğiz inşallah." diye belirterek satın alma garantili üretim yapılacağının altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler