Estonya eğitim fonunu artırıyor

Estonya eğitim fonunu artırıyor

2018 itibarıyla AR-GE faaliyetlerine, öğretmenlere ve lisansüstü eğitim alan öğrencilere daha fazla destek verilecek

A+A-

PISA’dan derece alan ve OECD’nin yayınladığı ‘İyi Yaşam Endeksi’ eğitim başlığında ABD ve Kanada ile birlikte dereceye giren Estonya, eğitim strateji kapsamında bu alanda bulunan engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalarına devam ediyor. 2018-2021 yılları arasında eğitime fazladan 450 milyon Euro harcayacak olan Estonya, eğitim sistemini en üst düzeye çıkartmayı hedefliyor. Fon dahilinde AR-GE faaliyetlerine, öğretmenlere ve lisansüstü eğitim alan öğrencilere destek olmayı planlıyor

Eğitim ve teknoloji alanında son yıllarda iddialı çalışmalar yaparak adından sıkça söz ettiren Estonya, bilgi ve inovasyon temelli bir toplum için hareket ediyor. Başarının sürekli öğrenme, proaktiflik ve yaratıcılıkla geldiğine inanan Estonya, bundan hareketle öğrencilerin kendi yatkınlık ve yeteneklerine göre farklı seçeneklerden oluşan uygulamalı müfredat yapısıyla kaliteli bir eğitim sistemi sunuyor.

2015 yılında PISA’dan derece alan (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) ve OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Ağustos 2017’de yayınladığı ‘İyi Yaşam Endeksi’ eğitim başlığında ABD ve Kanada ile birlikte dereceye giren Estonya, eğitim strateji kapsamında bu alanda bulunan engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalarına devam ediyor. Kendine güvenli bireyler yetiştirmenin, sağlam temeller üzerine kurulmuş bir eğitimden geçtiğine inanan Estonya, 2018-2021 yılları arasında eğitime fazladan 450 milyon Euro harcayarak Estonya eğitim sistemini en üst düzeye çıkartmayı hedefliyor.

Öğretmen maaşları neredeyse 2 kat artacak

Öğrencilere verdiği değerin yanı sıra eğitimin gelişmesinde öğretmenlerin büyük bir rolü olduğunu düşünen Estonya, 450 milyon Euro’luk fonun en büyük payı olan 246 milyon Euro’sunu öğretmen maaşlarını yükseltmek için kullanacak. Öğretmen maaşlarını dengeli seviyeye getirmek için anaokulu öğretmenlerinin maaşlarına 61 milyon Euro harcanacak. Bu durum birçok anaokulu öğretmeninin maaşının iki kat artması anlamına geliyor.

Eğitim stratejileri doğrultusunda yeni fırsatlar üzerine çalıştıklarını belirten Study in Estonia Uluslararası Pazarlama Uzmanı Merili Reismann, “Başarıyı yakalamak için değişimlere ve geliştirmelere ihtiyaç vardır. Eğitimin dönüştürülmesi için hem öğrenciler hem de öğretmenlere yönelikler adımlar atılması önemlidir. Estonya olarak bu kapsamda 2018 ile 2021 yılları arasında eğitime 450 milyon Euro fazla fon sağlayacağız. Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından Kalkınma Planı ve Uygulama Planı temel alınarak genel, mesleki, yüksek ve yetişkin eğitim programlarının yanı sıra öğretmen ve okul liderlik eğitimi programı derlenecek; öğrenme kaynakları, çalışma ve kariyer danışmanlığı, işgücü piyasası ve eğitim iş birliği, okul ağı programları geliştirilecektir” dedi.

Reismann, “2006 yılından bu yana edebiyat, matematik, bilim alanlarında yüzde 2 oranında eğitim performansımızı artırdık. Bu oran bizim için oldukça değerli. 2018 yılında ise bu performansımızı yükseltmeyi hedefliyoruz. Öte yandan öğretmen maaşlarına, AR-GE faaliyetlerimize ve lisansüstü öğrencilerimizin eğitimlerine önemli ölçüde destek vereceğiz” diye belirtti.