Evcil dostlarımız geleceğin bilinçli bireylerini yetiştiriyor

Evcil dostlarımız geleceğin bilinçli bireylerini yetiştiriyor

Eğer evinizde bir evcil hayvan varsa…Çocuklar, karşılıksız sevgisiyi evcil hayvanlardan öğreniyor

A+A-

Uzaklaşıyoruz. Doğadan, hayvanlardan, sevgiden ve daha birçok güzel şeyden uzaklaşıp kopuyoruz. Ancak bu korkutucu kopuştan en çok çocuklar etkileniyor. Sokakta arkadaşlarıyla oynayan çocuklar yok artık. Doğayla arasına uzunca bir mesafe girmiş, hayatlarını evde tablet, telefon başında geçiren çocuklar var. Evcil hayvanların ise bu mesafeyi kısaltmada ve çocuk gelişimi üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu etki o kadar güçlüdür ki çocuğun daha güçlü bir psikolojiye sahip olmasının yanı sıra topluma entegre olmasında ve topluma uyum sağlayan sosyal bir varlık olmasında belirleyici bir rol oynar. Avrasya Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Burak Berber, evcil hayvanların çocuk gelişimi üzerindeki mucizevi etkilerini anlatıyor.

Çocuklarla doğanın arasındaki mesafe giderek büyüyor

Günümüz şartlarının zorunlu kıldığı hatta bir nevi yasalaştırdığı eve hapsolma durumu ev dışı toplumsallaşmayı devre dışı bırakırken çocukların birçok deneyimi yaşamasına da engel oluyor. Sınırsız dünyaları ev, okul eksenine kapatılan çocuklar ise bu çelişkinin içinde kapalı bir dünya algısı geliştirerek geleceğin duyarsız, ben merkezci ve hatta bazen acımasız bireylerine dönüşüyorlar. Bunun önüne geçmek ve doğayla arasına girilen mesafeyi en aza indirmek içinse en etkili yok hayvan sahiplenmekten ve hayvan sevgisinde geçiyor.

Hayvan sevgisi çocuk üzerinde mucize etkiler bırakıyor

Çocuklar, küçücük kalplerinde kocaman sevgi barındırırlar. Sınırsız dünyalarında uçsuz bucaksızdır hayalleri… Tam da bu yüzdendir en az kendileri kadar masum olan bu canlılarlı bu kadar sevmeleri. Bu kadar iyi geçinmeleri, yetişkinlerin anlayamayacağı kadar derin ilişkileri hep bu yüzdendir!

Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki etkisi ise tam bir mucize… Öncelikle şunu bilmelisiniz ki içinde hayvan sevgisi olan bir çocuk asla birine zarar vermez. Olayları çözmek için başvuracağı yöntem şiddet olmaz. Merhamet ve empati duygusu ağır basar, uzlaşmayı ve yıkıcı olmak yerine yapıcı olmayı seçer.

Çocuklardaki yalnızlık hissini azaltıyor

Çocuklar yalnız kalmayı hiç sevmezler. Her zaman yanlarında güvenebilecekleri birilerini isterler. Evcil hayvanlar ise çocuklar için gerçek bir arkadaş, sığınabilecekleri gerçek bir dosttur. Evde sürekli etrafında olan, onunla vakit geçirebilecek, oyunlar oynayabilecek, beraber uyuyabilecek bir dostun olması çocuklar üzerinde olumlu etkiler yaratır. Her zaman arkalarında olan bir dostun varlığı çocuklarda yalnızlık hissini azaltır.

Çocuklar sorumluluk almayı öğrenir

Evde hayvan beslemek ciddi bir sorumluluk ister. Evcil dostlarımız asla bir oyuncak ya da bir aksesuar değildir. En az sizin kadar ilgi ve bakıma ihtiyaçları avrdır. Bu sorumluluğu alabilen ailelerde çocuklarda bu turinin bir parçası olur. Onun bir oyuncak değil ihtiyaçları olan bir varlık olduğunu anlayan çocuk tuvalet, beslenme, sağlık gibi ihtiyaçları olduğunun bilinciyle sorumluluk almayı öğrenir. Sorumluluk alabilen çocuk ise geleceğin sorumluluklarının bilincinde olan bireyine dönüşür.

Paylaşmanın ve karşılıksız sevginin tarif edilemez hazzını yaşar

Çocuklar kişisel gelişimlerinde önemli bir rolü olan paylaşma duygusu, evcil dostlarımız sayesinde büyük bir gelişme kaydeder. Sevgisini ve ilgisini baktığı bir hayvana veren, onunla konuşan, dertleşen, mutluluğunu üzünütülerini onunla paylaşan çocuk dostundan gördüğü sadakat ile ödüllendirilir. Hiç beklemediği anda gelebilecek bir ilgi, ağlarken yanağına dokunan bir pati karşılıksız sevginin ne demek olduğunu öğretir. Farklı bir canlıdan gördüğü sevgi ve ilgiyle hoşgörülü ve anlayışlı olmayı ve sevgiyi paylaşmayı öğrenmekle kalmaz, gelecekte de kendisi gibi sevgi dolu bireyler yetiştirir.