Evet cephesi "Eyalet" çıkmazında

Evet cephesi "Eyalet" çıkmazında

Eyalet Tartışmasını Şükrü Karatepe'nin 'Çin, büyüyen ve gelişen şehirlerine yeni yönetim modelleri uyguluyor' sözleri başlatmıştı.

A+A-

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe'nin sözleri üzerine bir televizyon programında Karatepe’nin sözleri hakkında endişe duyduğu belirtti. Karatepe "Çin, büyüyen ve gelişen şehirlerine yeni yönetim modelleri uyguluyor. Güvenlik kaygısıyla resmi açıklamalarda yüksek sesle dile getirilmese bile, Türkiye de bu süreçten etkileniyor" dediği açıklama ile “eyalet” tartışması başlamıştı.

Türkiye’nin üniter yapısına dikkat çeken Bahçeli, "Bir Cumhurbaşkanı danışmanı eyalet sistemini getireceğiz diye söylüyorsa, eyalet sistemine karşı olan, üniter yapı düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir? Bunları düşünmek lazım" dediği açıklama ile eyalet oluşturulması gibi bir duruma MHP’nin karşı olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan danışmanının sözlerinin çarpıtıldığını söylediği açıklamasında "Danışmanımın bir açıklaması olmuş, almışlar onu çarpıtmışlar, ki danışmanım sonra değişik şekilde onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı" diyen Erdoğan sözlerin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bahçeli’ye de Ben ne diyorum sen ona bak dediği açıklamada "Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok. Bir defa 'Rejimle ilgili kim herhangi bir olaya giderse karşısında ilk defa ben dururum' dedim. 1923'te rejim meselesi bu ülkenin bitmiştir. Ondan sonraki süreç sadece yönetim sistemleri meselesidir, şu anda da değişiklik yapılan konu, bir yeni yönetim sisteminin gelmesidir" dediği açıklama ile 1923’de ülkenin rejim meselesinin hal olduğunu ve bittiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler