Facebook sahte hesapları tespit edecek

Facebook sahte hesapları tespit edecek

Facebook, yakında Internet Research Agency tarafından oluşturulmuş bir sayfayı beğenip beğenmediğiniz anlamanıza izin verecek.

A+A-

Facebook, geçtiğimiz günlerde ABD’deki seçimlerin Rusya kaynaklı hesaplar nedeniyle etkilendiği için özür dilemişti. Bu konuyla ilgili olarak sahte Rus hesaplarını farkında olmadan beğenip beğenmediğinizi ölçen bir araç sunmaya hazırlanıyor.

Rusya’nın sosyal medya üzerindeki etkinliğini kontrol altına almaya çalışan Facebook, yakında Internet Research Agency tarafından oluşturulmuş bir sayfayı beğenip beğenmediğiniz anlamanıza izin verecek. Yeni aracın önümüzdeki ay sonuna kadar kullanıma sunulması bekleniyor.

Sosyal medya devi geçtiğimiz ay Rus etkisinin 126 milyon kişiye ulaştığını söylemişti. Bu rakamlara Instagram’da etkilendiği öne sürülen 20 milyon kişi dahil edilmemiş.

Firmanın genel danışmanı Colin Stretch, “tüm bu tehditler nedeniyle derin bir endişe duyuyoruz” diyor. Stretch, bu ‘kötü aktörleri’ etkisiz hale getirmek üzere mühendislik çalışmalarını arttırdıklarını, daha çok reklam denetçisi çalıştırıldığını ve politik reklamlar için daha fazla bilgi istenildiğini söylüyor.