Facebook ve Ray-Ban’ın ortak projesi akıllı gözlük tedirginlik yarattı

Facebook ve Ray-Ban’ın ortak projesi akıllı gözlük tedirginlik yarattı

Facebook ve Ray-Ban’ın ortak projesi ''akıllı gözlük''  Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB’yi tedirgin etti. 

A+A-

Facebook ve Ray-Ban’ın ortak projesi ''akıllı gözlük'' Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB’yi tedirgin etti. 

Güvenlik servisinden yapılan açıklamayı haberleştiren RBC gazetesi, akıllı gözlüklerin Rusya’da yasaklanabileceğini yazdı. 9 Eylül'de tanıtımı yapılan gözlükler 299 dolar fiyatla ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, İtalya ve Avustralya’da satışa sunulmuştu. Gözlükler, ses ve görüntü kaydı yapma, bunu sosyal medyada paylaşma özelliklerine sahip.  

FSB yetkilileri, akıllı gözlüklerin ''habersiz bilgi toplama cihazı'' özelliklerine sahip olduğunu belirterek, Rusya'da bu tür cihazların kullanımının yasak olduğunu hatırlattılar. 

RBC gazetesi ilgili yasanın bu tür cihazların kullanımını yasaklamasına karşın yasanın istisnaları olduğunu yazdı. Buna göre, piyasada açıktan satılan ve görüntü alma özelliğine sahip olduğu dışarıdan belli olan ve kayıt yaptığı yönünde işaret içeren cihazlar yasanın kapsamı dışında.

Yasanın ihlal edilmesi durumunda 200 bin ruble para ve 4 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Rusya’da 2017 yılında danası için GPS izleyici satın alan Kurganlı çiftçi mahkemelik olmuştu. Ancak, bir Direkt Hat programında bir gazetecinin konuyu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yansıtmasından sonra çiftçi hakkındaki suçlamalar kaldırılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler