Facebook yalan haberlere karşı çözüm üretti

Facebook yalan haberlere karşı çözüm üretti

Facebook yalan haberlere karşı çözüm üretti. Gerçek olup olmadığını kesin olarak bilmediği haberler ve yayınlar için "ihtilaflı" ibaresi ile işaretleyecek.

A+A-

Facebook yalan haberlere karşı çözüm üretti. Gerçek olup olmadığını kesin olarak bilmediği haberler ve yayınlar için "ihtilaflı" ibaresi ile işaretleyecek. Facebook’un bu şekilde haberleri işaretlemesi neticesinde okuyanların bu habere karşı tavır ve davranışlarının ona göre olacağı vurgulandı.

Sahte olarak işaretlenen yazılar, bağımsız, üçüncü şahıslar tarafından kontrollerinin yapılmasından sonra üzerindeki ibare kaldırılacak. Facebook’un bu karara varmasında ABD'de seçim öncesi ortaya çıkan sahte haber dalgası olduğu tahmin ediliyor.

Facebook sahte haberleri kim kontrol ediyor

Kullanıcılar haberlerin doğruluğundan şüphe duyuyorlarsa haberin sahte olabileceğini düşünüyorlarsa haberi "ihtilaflı" (disputed) olarak işaretleyecek. Haberi okuyan kişi okuduğu haberin güvenilir olmadığını sahte ve yanıltıcı olabileceğini düşünerek haberi okuyacak. Eğer haberin niçin “İhtilaflı” olduğu ile ilgili bilgi almak istiyorsa da bağlantının altındaki noktalara dokunup "About Disputed Stories" tıklayarak bu haberin kontrolünü yapan bağımsız web sitesine gidecek.

Facebook sahte haber ihbarı nasıl yapılır?

Belirli bir haberi sahte olarak rapor etmek için gönderinin yanındaki oka tıklamanız ve "Gönderiyi bildir" bağlantısına tıklamanız, ardından "Bu sahte bir haberdir" seçeneğine tıklamanız, son olarak "Bu gönderiyi sahte bir haber olarak işaretle" üzerine tıklamanız gerekecek.