Facebook'tan uyarı! Paylaşmadan Önce Düşünün

Facebook'tan uyarı! Paylaşmadan Önce Düşünün

Facebook, Habitat Derneği ile birlikte çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla başlattığı Kontrol Bende projesi kapsamında iki yeni bilgilendirme kılavuzu yayınladı

A+A-

Facebook, Habitat Derneği ile birlikte Mayıs ayında Türkiye’de çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla başlattığı Kontrol Bende projesi kapsamında iki yeni bilgilendirme kılavuzu yayınladı. Facebook bu iki yeni kaynak ile insanları sorumlu çevrimiçi davranışlara teşvik etmeyi ve paylaşımlarıyla duygusal sıkıntı belirtisi gösteren arkadaşlara nasıl yardımcı olunabileceği hakkında ipuçları paylaşmayı hedefliyor.

Facebook’ta sorumlu paylaşımlar yapmaya teşvik eden “Paylaşmadan Önce Düşünün”Kılavuzu, insanların hem kendileri hem de başkaları ile ilgili içerikleri paylaşırken göz önünde bulundurmaları gereken noktalar konusunda önemli ipuçları barındırıyor. “Kendi İçerikleriniz”, “Başkalarının İçerikleri” ve “Bir Sorun Olduğunda Durumu Düzeltme” temalarına odaklanan kılavuzda Facebook, daha güvenli bir deneyim için topluluğuna üç temel uyarıda bulunuyor:

Şifreler kişiye özeldir. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın

Gönderilerinizi kimlerin görebileceğini öğrenmek için gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

İçeriklerinizi istediğiniz hedef kitleyle paylaştığınızdan emin olmak için Facebook'ta gönderi paylaşırken hedef kitle seçici aracına göz atın

“Yardıma İhtiyacı Olan Bir Arkadaşınıza Yardım Edin” Kılavuzu’nda ise Facebook'ta endişe uyandırıcı mesajlar paylaşan ya da normale göre çok farklı davranan arkadaşlara karşı duyarlı olmanın ve harekete geçmenin öneminin altı çiziliyor. Kılavuz, çevrimiçi dünyada birinin duygusal yardıma ihtiyacı olduğunu veya intihar riski taşıdığını gösterebilecek uyarı işaretlerine dikkat çekiyor. Facebook topluluğuna, şüpheli çevrimiçi davranışlar sergileyen arkadaşların fark edilmesi durumunda onları arayarak, ziyaret ederek veya Facebook’ta mesaj göndererek kendisi için endişelendiğinizi bilmesini sağlamayı ve isterse daha fazla destek almak üzere çeşitli kişi ve kurumlarla bağlantı kurması için yardım teklif etmeyi öneriyor.

Emniyet Merkezinden de erişilebilecek “Paylaşmadan Önce Düşünün” ve “Yardıma İhtiyacı Olan Bir Arkadaşınıza Yardım Edin” başlıklı kılavuzlar ayrıca Kontrol Bende projesi kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde yüz yüze gerçekleştirilen çevrimiçi emniyet eğitim içeriklerinin bir parçası olarak katılımcılarla paylaşılıyor.

Kontrol Bende:

Türkiye’de 44 milyondan fazla kişi her gün hikâyelerini paylaşmak, dünyayı başkalarının gözünden görmek, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla iletişim kurmak için Facebook’u ziyaret ediyor. Herkesin kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratma hedefi ile hareket eden Facebook, Habitat Derneği ile çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan Kontrol Bende projesini Mayıs ayında hayata geçirdi. Facebook ve Habitat Derneği Kontrol Bende projesi ile insanlara kendi şehirlerinde ulaşarak, Facebook’un tüm kullanıcılarına açık olan güvenlik araçlarını tanıtmayı ve çevrimiçi emniyet konusunda kullanıcıların tüm sorularını yanıtlamayı hedefliyor.

Projenin özel eğitiminden geçen gönüllü eğitmenler bir yıl boyunca 20 şehirde on binin üzerinde kişiye yüz yüze ulaşarak Facebook’un güvenli kullanımı hakkında bilgilendirici eğitimler düzenliyor. İlinizde gerçekleştirilecek eğitimlere ücretsiz olarak katılmak için bilişim@habitatdernegi.org mail adresine mail atabilir ya da Habitat Derneği Facebook Sayfası’na mesaj atabilirsiniz. Kontrol Bende projesi ile ilgili daha fazla bilgi ve Facebook’un güvenli kullanımı ile ilgili ipuçları için Kontrol Bende projesinin Facebook Sayfası’nı takip edebilirsiniz.

Facebook’ta Emniyet:

İnsanlara topluluk kurmaları için güç vermek ve dünyayı birbirine yakınlaştırmak misyonu ile hareket eden Facebook’un birinci önceliğini, kullanıcıların emniyeti oluşturmaktadır. Herkesin Facebook'u kullanırken kendini güvende hissetmesini sağlamak amacıyla ilkeler, araçlar ve kaynaklar oluşturan Facebook, insanlara kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratmayı hedeflemektedir. Facebook, insanlara paylaştıkları şeyler, bunları kiminle paylaştıkları, gördükleri ve deneyimledikleri içerikler ve kimlerle iletişime geçebilecekleri üzerinde kontrol imkânı sunar. Facebook Emniyet Merkezi, Facebook küresel topluluğunu platformun güvenli kullanımı konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan ilkeler, araçlar, kaynaklar ve ipuçları barındırır. Facebook Emniyet Merkezi’ne https://www.facebook.com/safety adresinden Türkçe olarak erişilebilir

Önceki ve Sonraki Haberler