Fazla et tüketmenin şeker kadar tehlikeli olduğu ortaya çıktı

Fazla et tüketmenin şeker kadar tehlikeli olduğu ortaya çıktı

Obeziteyi tetikleyen şekerin tahtına göz diken diğer bir yiyeceğin et olduğu ortaya çıktı. Etteki proteinin obeziteye etkisinin şeker tüketmek kadar etki ettiği keşfedildi.

A+A-

Obeziteyi tetikleyen şekerin tahtına göz diken diğer bir yiyeceğin et olduğu ortaya çıktı. Etteki proteinin obeziteye etkisinin şeker tüketmek kadar etki ettiği keşfedildi. Yapılan bir araştırma ile et tüketiminin obeziteye etkilerinin araştırıldığı belirten ve araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Halil Coşkun bu araştırmanın 170 ülkede yapıldığı bilgisini verdi.

DİYET YAPANLAR BİLİR

Diyet yapanların bildiği bir şey olan kırmızı etin sınırlandırılmasına değinen Çoşkun "Et, beslenmedeki proteinlerin, vitaminlerin ve minerallerin değerli bir kaynağı olmasına rağmen, diyetle ilgili yönergeler genellikle, kandaki kolesterol düzeylerini korumak ve kalp hastalığı ve bağırsak kanseri riskini azaltmak için doymuş yağ oranına sahip kırmızı ve işlenmiş etlerin alımını azaltmaya odaklanır.”diyerek sağlık yaşamak için aşırı kırmız etten uzak durmak gerektiğine değindi.

ET VE ŞEKER OBEZİTEYİ TETİKLİYOR

Yapılan çalışmanın bulgularına da değinen Çoşkun “Çalışmadan elde edilen bulgular, aşırı miktarda şeker yemekten kaçınmanın yanı sıra tüketicilerin etin aşırı tüketiminde de tedbir almaları gerektiğini gösteriyor. Çünkü bulgular, etin, etteki yağın şeker kadar aynı derecede obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.” Diyere etin şeker kadar obeziteyi tetiklediğinin bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ET VE ŞEKER AYNI ORANDA ETKİLİ

Şeker ve etin obeziteye etkilerinin aynı olduğu bilgisi veren Çoşkun “Araştırmada şeker kullanımının obeziteye yüzde 13 oranında katkı sağlarken, et kullanımının da obeziteye katkısı yüzde 13 olarak bulundu. Et proteini, yağlardan ve karbonhidratlardan daha sonra sindirildiğinden, bu proteinden aldığımız enerjiyi fazlalık haline getirir ve daha sonra dönüştürülerek insan vücudunda yağ olarak depolanır. Bundan böyle, obeziteyi azaltmak için daha az şeker yemenin yanı sıra daha az et yenmesinin tavsiye edilmesi daha mantıklı. Şu anda dünya çapında 1,9 milyardan fazla yetişkin bulunuyor ve bu insanların 600 milyondan fazlası obez" diyerek dünya çapında 600 milyon obezin olduğunu bilgisini verdi.