FBI, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gizli belgelerin ilkini yayınladı

FBI, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gizli belgelerin ilkini yayınladı

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gizli belgelerin ilkini yayınladı.

A+A-

CNN’in haberine göre, 2016 yılına ait bu belgeler, istihbarat ajanı olduğundan şüphenilen bir Suudi öğrenci ve bir Suudi konsolosluk çalışanının saldırılarda kullanılan uçakları kaçıran iki Suudi’ye lojistik destek sağladığına ilişkin FBI’ın araştırmasıyla ilgili detayları içeriyor. 

11 Eylül 2001 saldırılarının 20. yıldönümünde yayınlanan, ancak hala sansür uygulanan bu belgelerde, FBI’ın Suudi istihbarat ajanı olduğundan şüphelenmesine yol açan Los Angeles’taki Suudi öğrenci Ömer El-Bayoumi’nin iki teröriste “seyahatleri, kalacakları yerler ve para” konusunda yardım ettiğine ilişkin bağlantılar ve görgü tanıklarının ifadeleri yer alıyor. 

ABD Başkanı Joe Biden, uzun süredir kurbanların aileleri ve saldırıdan kurtulanlar tarafından belgelerin yayınlanması için artan bir baskı altında bulunuyordu. Belgelerde, saldırılarda Suudi Arabistan ile El Kaide arasındaki bağlantının gösterildiği iddia ediliyor.

Biden, saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları ile zarar gören1600 kişilik bir grup tarafından bu belgeleri açıklamadığı takdirde 20. yıl anma törenine katılmamasını isteyen mektuptan sonra bu belgelerin açıklanmasını öngören kararnameyi geçen hafta imzalamıştı. 

Biden, imzadan sonra yaptığı açıklamada, “Başkanlığa aday olduğum zaman, 11 Eylül 2001'de ABD’ye yönelik terör saldırılarına ilişkin belgelerin gizliliğinin kaldırılması konusunda şeffaflık sağlamayı taahhüt ettim. O trajik günün 20. yıl dönümüne yaklaşırken, bu taahhüdümü yerine getiriyorum” demişti.

Washington’daki Suudi büyükelçiliği de bu belgelerin üzerindeki gizliliğinin kaldırılmasından duyulan memnuniyeti ifade etmiş, ancak “Suudi Arabistan'ın 11 Eylül saldırılarında suç ortağı olduğu iddialarının” kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

Suudi hükümetinin, teröristlerin kaçırdıkları uçaklarla Dünya Ticaret Merkezi, Pentagon ve Shanksville’e çarparak yaklaşık 3 bin kişiyi öldürdükleri 11 Eylül terör saldırılarındaki rolü veya suç ortaklığı konusundaki sorulara uzun süredir cevap bulunamadı.

Kongrenin 2002 yılında hazırladığı bir raporda, uçakları kaçıran bazı teröristler ile Suudi hükümetinin üyeleri arasında bağlantılar bulunmuş, ancak hükümetin veya yetkililerin saldırılarda doğrudan bir rolü olduğu sonucuna varılamamıştı.