Felç tedavisinde yeni umut: Örümcek zehri

Felç tedavisinde yeni umut: Örümcek zehri

Felç tedavisinde yeni umut olarak örümcek zehri düşünülüyor. Bilim adamlarının felcin tedavisi ve felç sonrası beyinde oluşan etkilerin en aza indirilmesi konusundaki çalışmaları son hız devam ediyor.

A+A-

Felç tedavisinde yeni umut olarak örümcek zehri düşünülüyor. Bilim adamlarının felcin tedavisi ve felç sonrası beyinde oluşan etkilerin en aza indirilmesi konusundaki çalışmaları son hız devam ediyor. Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre örümcek zehrinde bulunan bir proteinin, felcin ardından beynin hasar görmesini önleyebileceği belirlendi.

Uzmanlar örümcek zehrinden elde edilen ve Hi1a adı verilen proteinin fareler üzerinde yapılan denemelerde işe yaradığının görüldüğünü belirtiyorlar. Bilim insanları buluşun "Gelecekte felç tedavisi için büyük bir gelecek vadettiğini" belirtiyor.

İnsanlar üzerinde denenmedi

Ancak bilim insanları proteinin henüz insanlar üzerinde denenmediğini vurguluyor. Avustralya'daki Quuensland ve Monash Üniversiteleri'nden uzmanlar, Fraser Adası'nda yaşayan üç farklı zehirli huni yuvalı örümcek türünü yakalamak için bu bölgeye gittiler.

Araştırmayı yapan ekibin lideri Prof. Glenn King,"Sık sık Queensland'in güney kıyısı açıklarındaki Fraser Adası'ndan örümcek toplamaya gidiyoruz. Çünkü huni yuvalı örümcekler 20-30 santimetre derinliğinde yuvalar kazar. Sert topraklı bölgelerde bu örümceklere ulaşmak çok zor. Fraser Adası'nda toprak kumlu ve kolayca kazıp yuvalara ulaşabiliyoruz" dedi.

Uzmanlar, yakaladıkları örümceklerin zehirlerindeki proteini laboratuvarda farelere enjekte ettiler. Araştırmacılar "proteinin felcin yaşanmasından sonraki sekiz saat boyunca istisnai bir koruma sağladığını" söyledi. Proteinin, felcin ardından beyin hasarı oluşmasında büyük rol oynayan asit duyarlı iyon kanallarını bloke ettiği anlaşıldı.

Proteinin "gelecekteki felç tedavisinde büyük bir umut vadettiğini" söyleyen Prof. King "İlk kez bir felcin ardından ortaya çıkan beyin hasarını en aza indirmenin bir yolunu bulduğumuza inanıyoruz. Hi1a oksijen gitmemesinden en çok etkilenen beyin bölgelerine bile biraz koruma sağlıyor. Felcin neden olduğu hızlı hücre ölümü nedeniyle buradaki hasar geri çevrilemez olarak kabul ediliyor" dedi.

Felç, beynin bir bölgesine kan gitmemesi veya beyinde bir kanama olmasıyla yaşanan bir tür kriz.

İnsanlar için felç öneminin koruyan hastalıkların başında geliyor. Her iki saniyede bir dünyada bir kişi felç geçiriyor. 2010'da daha önce hiç felç geçirmemiş neredeyse 17 milyon kişi felç geçirdi. Beş saniyede bir kişi öldüren felç, en büyük ikinci ölüm sebebi arasında yer alıyor. Her yıl 6,7 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Neredeyse her sekiz ölümün birine felç neden oluyor. Felç bağlantılı rahatsızlıklar, sakatlıklar ve erken ölümlerin 15 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.