Fiesta Rally Cup Başladı

Fiesta Rally Cup Başladı

Fiesta Rally Cup, 5 yıllık aranın ardından yenilenen formatı ile İzmir'de gerçekleştirilen “Ege Rallisi” ile başladı.

A+A-

Türkiye'nin tek ralli kupası “Fiesta Rally Cup”, 5 yıllık aranın ardından yenilenen formatı ile 22 Nisan'da İzmir'de gerçekleştirilen “Ege Rallisi” ile başladı. Ralli tutkunlarına uygun koşullarla yarışma imkanı sunan Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını Ford Fiesta R2T aracıyla yarışan Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı ikilisi kazandı.

Yenilenen formatı ile ralli tutkunlarına profesyonel bir takımın parçası olarak yarışma imkanı sunan “Fiesta Rally Cup”, 22-23 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen “Ege Rallisi” ile başladı. Farklı kategorilerden toplam 15 aracın yarıştığı Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını Fiesta R2T (1.0L EcoBoost) aracıyla yarışan Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı ikilisi birinci sırada tamamlamayı başardı. Fiesta R2 (1.6L Zetec) aracıyla yarışan Cem Alakoç & Yusuf Çelik ikilisi ikinci olurken, yine Fiesta R2T ile yarışan Özcan Söke & Barkın Şahin ikilisi de üçüncü oldular.

3 ayrı grupta 15 yarışmacı kıyasıya mücadele etti

“Fiesta Rally Cup” klasmanında Fiesta ST, Fiesta R2 ve Fiesta R2T olmak üzere farklı teknik özelliklere sahip üç nesil Ford Fiesta yarış otomobili yarışıyor. Genel klasman dışında bu alt sınıf birincilerinin de ödüllendirildiği Fiesta Rally Cup’da sınıf birincileri ise şöyle:

-Fiesta R2T sınıf birincisi: Ümit Can Özdemir & Batuhan Memişyazıcı

-Fiesta R2 sınıf birincisi: Cem Alakoç & Yusuf Çelik

-Fiesta ST sınıf birincisi: Onur Çelikyay & Uğur Çelikyay

Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını başarıyla tamamladıklarını belirten Ford Motorsport Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, yarışla ilgili şunları söyledi:

“Uzun zamandır hazırlığını yaptığımız Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağında 3 ayrı grupta kıyasıya mücadele veren 15 yarışmacımızı tebrik ediyorum. Sporcularımız fabrika takımı ölçüsünde teknik destek, yedek parça, araç ayarları hakkında bilgi alma imkanına sahip oldu. Ayrıca, Ford’un yurt dışında yarışan sporcularının sahip olduğu bilgi ve deneyimden yararlanarak, sunulan diğer tüm imkanlardan faydalanma fırsatını ilk kez tattılar. Geçmiş yıllarda çok sayıda şampiyon sürücü yetiştiren Ford Motorsport Türkiye'nin hayata geçirdiği yeni Fiesta Rally Cup formatının Türk Motorsporları camiasına önemli bir katkı sunacağına gönülden inanıyorum”

Sınıfının lideri: Ford Fiesta

Ford Fiesta ralli otomobilleri sadece kendi içlerindeki özel şampiyonada yarışmakla kalmıyor, Türkiye ralli şampiyonası içinde ayrı bir kategori olarak koşulan iki çeker (önden çekişli) sınıfında da mücadele ediyor. Sezonun ilk yarışı Ege Rallisi’nde bu kategoride ilk üç sırayı elde eden Fiesta ile yarışan ekipler, iki tekerlekten çekişli sınıfta Ford markalı araçlarla rakipleri karşısında büyük üstünlük sağlamayı başardı.

Önceki ve Sonraki Haberler