Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesi

12 Kasım 2017 - 14:57
TAKİP ETTAKİP ET

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesi

Zaman yolculuğunun simgesi müzeler, seyahatseverlerin sıkça ziyaret ettiği alanların başında geliyor. Dünyanın birçok yerinde, farklı dönemlerden kalma eserlere ev sahipliği yapan çok önemli müzeler bulunuyor. Özellikle bazı müzelerin ünü dünyanın her yerine yayıldığı için ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor ve ülke turizmine büyük katkı sağlıyor.

Gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında müzeler geldiğini belirten Özsoy, müzelerin özellikle tarih ve kültür odaklı rotaların vazgeçilmezleri arasında olduğunu, dünyada farklı ilgi ve zevklere hitap eden müzeler bulunduğunu söyledi. Seyahat tutkunlarının Yoldasin.com’da hem şaşırtıcı hem bilgilendiren içeriklerle karşılaşabileceğini hatırlatan Özsoy, bu amaçla gezginler için geçtiğimiz yıl dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzelerini kaleme aldıklarını sözlerine ekledi.

1) Çin Ulusal Müzesi, Pekin, Çin

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 550 bin

Başkent Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi, her yıl artan ziyaretçi sayısıyla 2016 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olarak dikkatleri çekiyor. Bu unvanı Paris’teki Louvre Müzesi’nden alan Çin Ulusal Müzesi’ni 2015 yılına oranla yüzde 3.6’lık bir artışla 7 milyon 550 bin kişi ziyaret etti. Tiananmen Meydanı’nın doğusunda kalan müzenin kapalı alanı yaklaşık 200 bin metrekare büyüklüğüyle misafirlerini ağırlıyor. Müzede Çin tarihi ve kültüründen Buda heykellerine kadar birçok önemli eser bulunuyor. 1959 yılında açılan müzenin renovasyon çalışmaları tam 4 yıl sürdü. 2011 yılında tekrar açılan müze dünyanın en büyük modern müzeleri arasında gösteriliyor