Fransa hükümeti OHAL'i uzatma kararı aldı

Fransa hükümeti OHAL'i uzatma kararı aldı

Fransa hükümeti tarafından bir seneyi aşkın süredir uygulamakta olduğu OHAL süreci için 2017'ye kadar uzatılması yönünde öneri geldi. Kasım 2015’te başlayan OHAL Fransa tarafından beşinci kez uzatılmış oldu.

A+A-

Fransa'da hükümet yetkilileri tarafından alınan karar sonrasında Kasım 2015 tarihinden itibaren ülke genelinde uygulanmakta olan OHAL kararı bir kez daha uzatıldı. Kasım 2015’te ülkede gerçekleştirilen bombalı terör saldırılarının ardından ülkede OHAL ilan eden Fransa’dan 2017’ye kadar OHAL’in uzatılması için öneriler geldi. Alınan karar ile beraber ülkede OHAL beşinci kez uzatılmış oldu.

Kasım 2015’ten beri OHAL dönemi içindeler

Fransa'nın yeni Başbakanı Bernard Cazeneuve, toplanan olağanüstü Bakanlar Konseyi görüşmeleri sonrasında Fransız Gazatesi Elysee’ye açıklamalarda bulundu. Ocak ayının ortalarında bitmesi düşünülen ve daha önce de 4 defa uzatılan OHAL sürecinin, başkanlık ve milletvekili oylamaları sebebiyle uzatılması yönünde toplantıya katılan kişilerle 7 ay daha OHAL sürecinin uygulamada olması yönündeki önerinin tartışıldığını açıkladı. OHAL’in 15 Temmuz 2017 tarihine kadar devam ettirilmesinin düşünüldüğünü belirten Cazeneuve, konunun gelecek haftalarda meclis gündeminde tartışılacağını, kabul görürse Temmuz ortasına kadar OHAL’e devam edileceğini belirtti.

5'NCİ KEZ UZATILIYOR

Fransa’da 5 kez uzatılan OHAL Kasım 2015 tarihinde başkent Paris’te meydana gelen bombalı terör saldırılarının sonrasında OHAL sürecinin başlatılmasına karar verilen Fransa’daki durum hakkında Başbakan’dan rakamlarla açıklama geldi. OHAL süreci boyunca 4194 baskın, 517 tutuklama, 434 gözaltı yaşandığını ve 77’si askeri 600 silahın ele geçirildiği belirtildi. Fransa’da henüz tasarı halindeki 17 projenin de engellendiğini belirten Başbakan bir senedir devam eden OHAL sürecinde yetkililere geniş bir tutuklama ve sorgulama yetkisi tanımıştı.