Fransa meyve ve sebzeler için plastik ambalajı yasaklıyor

Fransa meyve ve sebzeler için plastik ambalajı yasaklıyor

Fransa Çevre Bakanlığı, plastik atıkları azaltmak amacıyla Ocak 2022'den itibaren neredeyse tüm meyve ve sebzeler için plastik ambalajı yasaklayacağını duyurdu.  

A+A-

Fransa Çevre Bakanlığı, plastik atıkları azaltmak amacıyla Ocak 2022'den itibaren neredeyse tüm meyve ve sebzeler için plastik ambalajı yasaklayacağını duyurdu.  

Gelecek yıl yürürlüğe girecek olan atıkla mücadele yasasının bir parçası olarak hükümet, 1 Ocak'tan itibaren plastik ambalajsız satılması gereken yaklaşık 30 meyve ve sebzenin listesini yayınladı. Listede pırasa, patlıcan ve domatesin yanı sıra elma, muz ve portakal da yer alıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Günlük hayatımızda aşırı miktarda tek kullanımlık plastik kullanıyoruz. Döngüsel ekonomi yasası, atılan plastik kullanımını azaltmayı ve bunun yerine başka malzemeler veya yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlarla ikame edilmesini artırmayı amaçlıyor'' denildi.  

Paris yönetimi, meyve ve sebzelerin yüzde 37'sinin ambalajlı olarak satıldığını tahmin ediyor ve tedbirin yılda bir milyardan fazla işe yaramaz plastik ambalaj ürününü önleyeceğini umuyor.

Fransız Meyveciler Federasyonu Başkanı Francois Roch, kartona geçişin bu kadar kısa sürede zor olacağını belirterek, ''Ayrıca, birçok müşteri meyveye dokunduğundan ve insanlar meyvelerine diğer müşterilerin dokunmasını istemediğinden, serbest ürün satmak karmaşıktır'' dedi.

Ambalaj yasağı, plastiğin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik çok yıllı bir hükümet programının parçası. Fransa 2021'den itibaren plastik pipetleri, bardakları ve çatal bıçak takımlarını ve ayrıca strafor paket servis kutularını yasakladı.

Kesilmiş meyveler ve sınırlı sayıda hassas meyve ve sebzeler şu an için plastik ambalajlı olarak satılabiliyor ancak bu, Haziran 2026'nın sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılacak.

Pazar analizi danışmanlığı Agoria'ya göre, dünyadaki plastiğin yüzde 16'sı Avrupa'da üretiliyor.  

Eurostat'a göre, AB'de yaşayan kişi başına düşen plastik atık, son 10 yılda kademeli olarak arttı ve 2018'de kişi başına ortalama 33 kilogramın üzerinde plastik atık üretiliyor.  

Belçika'da 200 bin tonun üzerinde tüketici plastik atığı geri dönüşüme gönderildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler