Fransa, meyve ve sebzelerde plastik ambalajı yasakladı

Fransa, meyve ve sebzelerde plastik ambalajı yasakladı

Çevreyi korumaya yönelik önlemle, yılda yaklaşık 1 milyar plastik atığın ortadan kaldırılması bekleniyor.

A+A-

Çevreyi korumaya yönelik önlemle, yılda yaklaşık 1 milyar plastik atığın ortadan kaldırılması bekleniyor.

Fransa, hükümetin çevreyi korumaya yönelik son önlemlerinin bir parçası olarak, bugünden itibaren geçerli olmak üzere düzinelerce meyve ve sebze için plastik ambalajı yasakladı.

Hükümet, plastik kullanımını azaltmaya yönelik çok yıllı bir plan kapsamında 2021'de plastik pipetleri, bardakları, çatal bıçak takımlarını ve strafor paket servis kutularını yasakladı.

En son yasak, pırasa, havuç, domates, patates, elma ve armut gibi geri dönüştürülebilir malzemelerle sarılması gereken yaklaşık 30 ürün için geçerli. Böğürtlen ve şeftali gibi daha kırılgan meyveler için plastiğe hala izin verilecek, ancak önümüzdeki yıllarda kademeli olarak yasaklanacak.

Hükümet, geçen yıl Şubat ayında kabul edilen bir yasa uyarınca uygulanan yeni düzenlemenin yılda yaklaşık bir milyar plastik atığı ortadan kaldırmasının beklendiğini belirtiyor.  

Kesilmiş meyveler ve sınırlı sayıda hassas meyve ve sebzeler şimdilik plastik ambalajlı olarak satılabilir, ancak uygulama Haziran 2026'nın sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılacak.

2023 yılı Haziran ayı sonuna kadar kiraz, domates, yeşil fasulye ve şeftali, 2024 yılı sonuna kadar hindiba, kuşkonmaz, mantar, bazı salata ve otlar ile kirazlar için plastik ambalaj yasaklanacak.

Temmuz 2026'ya kadar ahududu, çilek ve diğer narin meyvelerin plastik olmadan satılması gerekecek.

Bu yıldan itibaren dergiler ve diğer yayınların da plastik ambalajsız gönderilmesi gerekecek ve fast-food restoranlarının artık çocuklara ücretsiz plastik oyuncaklar sunmasına izin verilmeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler