Fransa'da ilk turun galipleri Macron ve Le Pen

Fransa'da ilk turun galipleri Macron ve Le Pen

Emmanuel Macron ve aşırı sağcı aday Marine Le Pen ikinci tura kalmayı başardı

A+A-

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda liberal çizgideki eski ekonomi bakanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen ikinci tura kalmayı başardı.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan kısmi seçim sonuçlarına göre Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen oyların yüzde 23,1’ini, Macron yüzde 23’ünü Cumhuriyetçiler'in adayı muhafazakâr François Fillon yüzde 19,8’ini, solcu aday Jean-Luc Melenchon ise yüzde 18,6’sını aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada 47 milyon oydan 33 milyonun 200 bininin sayıldığı, büyük kentlerden gelen oyların sayılmaya devam ettiği dolayısıyla sonuçların değişebileceği belirtildi.

Macron'un Le Pen'i geride bırakması bekleniyor.

Resmi sonuçların kesinleşmesiyle Macron ve Le Pen 7 Mayıs'taki ikinci turda kozlarını paylaşacak. Fransa tarihinde ilk kez bir ana akım partinin adayı ikinci tura kalamamış oldu.

Emmanuel Macron yaptığı ilk açıklamada "Fransızlar yenilik arzusunu dile getirdi" diye konuştu. Macron taraftarlarına yönelik yaptığı zafer konuşmasında da "Milliyetçilerin tehdidine karşı yurtseverlerin cumhurbaşkanı olmak istiyorum" dedi.

Sosyalistler ve muhafazakârlardan Macron'a destek

Sonuçların ortaya çıkmasıyla hem iktidardaki sosyalistlerden hem de muhafazakarlardan ikinci turda Le Pen'e karşı Macron'a destek açıklamaları geldi. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve "İkinci turda Ulusal Cephe'yi yenmek ve Le Pen'in Fransa'yı geri götürme ve Fransızları bölme yönündeki yıkıcı planını engellemek için ciddi bir biçimde Emmanuel Macron'a oy verme çağrısı yapıyorum” dedi.

Muhafazakâr aday François Fillon'un kampanya koordinatörü adaylarının ilk turda elenmesinin "büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi. Fillon da "Aşırı sağa karşı oy kullanmaktan başka seçenek yok, Emmanuel Macron'a oy vereceğim” diye konuştu. Cumhuriyetçiler'den eski başbakan Jean-Pierre Raffarin de "Tereddütsüz bir biçimde Emmanuel Macron'un arkasında toplanmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Macron'un ilk tur zaferiyle ilgili olarak “Eminim bir sonraki Fransa Cumhurbaşkanı o olacak. Avrupa için harika” yorumunu yaptı. Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz da Twitter hesabından "Emmanuel Macron’u kutluyorum. Fransa’daki tüm demokratlar bir milliyetçinin değil onun cumhurbaşkanı olması ve birleşmeli" yorumunu yaptı.

39 yaşındaki eski bankacı Emmanuel Macron'un siyasi kariyeri 2012 yılında Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kabinesinde danışmanlık yaparak başladı. Macron iki yıllık danışmanlığının yanı sıra sosyalist hükümette Ekonomi ve Sanayi bakanlığı yaptı. Avrupa Birliği yanlısı olan Macron'un Avrupa karşıtı Le Pen karşısında geniş bir kesimin desteğini alması bekleniyor.