Galaxy Note 5'e Note 7'nin güvenlik uyarısı

Galaxy Note 5'e Note 7'nin güvenlik uyarısı

Teknoloji devi Samsung, Galaxy Note 7 telefonlarda 'yaşadığı yedekleyin ve kapatın' problemi bu sefer de Galaxy Note 5 cihazlarda görüldü.

A+A-

Samsung Note 7 ile sorun yaşadığı günleri geride bırakmak için yoğun çalışmalarına devam ederken, Note 5 kullanıcılarının ekranlarında da uyarı için beliren ‘yedekleyin ve kapatın’ ifadesi görüldü. Peki Note 7’nin güvenlik uyarısı Note 5 ekranlarına nasıl sıçradı?

Samsung Galaxy Note 7

Samsung Galaxy Note 7 model cihazında, firma tarafından geri çağrılma duyurulduktan sonra ilk olarak tüm telefon kullanıcılarına bir uyarı mesajı gönderilmişti. Bu uyarının içeriğinde Galaxy Note 7 kullanıcılarına, telefonu kullanmayı sonlandırıp satın alınan yere ürünün teslim edilmesini ve buna karşılık iade ya da değişim talep edilmesi gerektiği söylendi. Bugün ise Note 7 kullanıcılarının bir çoğu ürününü teslim etmiş halde ancak sonrasında bu mesajın Note 7 ROM’u için gönderildiği öğrenildi. Bu nedenle bir Reddit kullanıcısı tarafından aynı ROM’u kullanan Note 5 telefona da aynı mesajın gönderildiği iddia edildi ve mesajın internette paylaşılması yankılara yol açtı.

Note 5’in sorunu ne?

Piyasaya sürüldüğünden beri yaklaşık iki sene geçmiş olan Galaxy Note 5 şu ana kadar herhangi bir fazla ısınma ya da patlama problemi ile şikayet almadı. Bu mesajın alınmasının sebebinin ise direkt olarak ROM’a bağlandığı hatırlatılarak açıklanıyor ve Galaxy Note 5 kullanıcısı kişinin bu ROM’u yüklediği iddia ediliyor. Sıradan bir telefon kullanıcısının başvurmadığı bu işlemde firmware ve build.prop dosyaları değiştirilmiş oluyor ve ürün bu nedenle kendisini Galaxy Note 7 şeklinde tanımlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler