Genç Yetenekler Müzik Yarışması'nın kazananları belirlendi

Genç Yetenekler Müzik Yarışması'nın kazananları belirlendi

Yetenekli gençler, piyano ve diğer enstrümanlar/vokal kategorilerinde 3 farklı yaş aralığına göre değerlendirilerek ödüle layık görüldüler

A+A-

Odeabank’ın desteği ile düzenlenen 3’üncü Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yetenekli gençler, piyano ve diğer enstrümanlar/vokal kategorilerinde 3 farklı yaş aralığına göre değerlendirilerek ödüle layık görüldüler

Ekonominin yanı sıra sosyal ve kültürel yaşama da katkı sağlamayı amaçlayan Odeabank, Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması ile bir kez daha yetenekli gençleri müziğe teşvik etti. Türkiye’nin ilk kez 2015’te katıldığı, 47 yıldır 25 ülkede düzenlenen Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 2’inci kez Odeabank’ın desteği ile düzenlenedi.

 

Bu yıl, yeni kategoriler eklenerek kapsamı genişletilen yarışmada piyanonun yanı sıra farklı enstrümanlar ve vokal, yarışmaya yeni bir renk kattı. Keman, viola, klarnet, gitar, xylopone, kanun, pop vokal alanlarında hünerlerini sergileyen Genç Yetenekler, önce web sitesi üzerinden halk oylamasına tabi tutuldu. Finalistler, Türkiye’de bu yıl 3’üncüsü düzenlenen yarışmanın finali için geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Deniz Müzesi’nde jüri karşısında sahneye çıktı.

Finale kalan adaylar arasından Defne Erdem, 13 yaşa kadar Piyano kategorisi Tekzen Ödülleri’nda hem halk hem de jüri büyük ödülüne layık görüldü. Aynı yaşta, Diğer Enstrümanlar/Vokal Tekzen Ödülleri halk ve Jüri büyük ödülüne de Barkan Canbolat kazandı. 14-18 yaş aralığında Piyano kategorisinden Leyla Pamir Ödülünün sahibi Arda Mustafaoğlu olurken aynı yaş aralığında diğer enstrümanlar/ Vokal kategorisinde ise ödülü Beste Gürkey aldı. 18 yaşına kadar değerlendirmelerin yapıldığı C kategorisi Dr. Bahri ve Müzeyyen Tanrısever ödülüne ise Ata Cilasun layık görüldü. Yarışmada toplam 31 genç yetenek ödüllendirilirken, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların performanslarının sergilendiği ‘Özel Kategori’ büyük beğeni topladı.

Genç Yetenekler Müzik Yarışması Hakkında:

Ülkemizde “Genç Yetenekler Müzik Yarışması” ilk kez 2015 yılında BT Müzik ve Sahne Sanatları tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın değerli işbirliği, Profesör Gürer Aykal ve Avrupa Birliği Gençlik Müzik Yarışmaları Birliği, ECMY desteği ile gerçekleşti. Mayıs 2016 yılında Avrupa Yarışmalar Birliği'ne aday olan Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 2017 yılı itibariyle Avrupa Birliği Gençlik Yarışmaları Birliği, ECMY’ye tam üye statüsüyle olarak kabul edildi.