Göçmenlerle Birlikte Ülkedeki Veremli Sayısında Artış

Göçmenlerle Birlikte Ülkedeki Veremli Sayısında Artış

Ülkemize komşu ülkeler başta olmak üzere gelen göçmenlerin sayılarının milyonları bulması ülkedeki veremli insan sayısında artışa neden oluyor. Göçmenlerde verem görülme daha fazla olarak tespit ediliyor.

A+A-

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Kalyoncu’nun açıklamalarında göre veremli insan sayısında ciddi artış yaşanıyor. Kalyoncu “2011 yılına kadar yılda 200 yabancı ülke doğumlu verem hastası varken, 2015 yılında ülkemizde bu rakam 872 oldu" diyerek ülkedeki veremli sayısının son yıllarca ciddi artış yaşandığını belirtti.

Türkiye’deki Verem görülme vakasının ciddi şekilde azaldığının ama göçmenlerle birlikte sayının bir anda artış gösterdiğine vurgu yapan Kalyoncu: "2015 yılında 12 bin 772 hastaya tanı konuldu, 2014 yılında ise tanı konan 13 bin 336 hastanın yüzde 85,3'ünün tedavisi başarıyla tamamlandı. Ayrıca, her yıl yaklaşık 20 bin kişiye verem hastalığının ortaya çıkmasını engelleme amaçlı koruyucu tedavi veriliyor. Ülkemizde veremle ilgili yürütülen başarılı çalışmalarla bu hastalıktan ölüm sayıları son derece azalmıştır" bilgisini verdi.

Dünya genelinden 10,4 milyon verem hastası olduğunu belirten Kalyoncu bunların yarısına yakın kısmının hiç tanı konulmadığının altını çizdi. Asya ve Afrika'da ki veremli hastalara tanı konulamamasının en önemli nedeninin ise sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve ekonomik sorunlar olduğu bilgisini veren Kalyoncu ülkemizde de son zamanlardaki göçmen artışından dolayı verem vakalarında da artış yaşanıyor dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler