Gömü Bir Küp Altın oyunu tiyatro severlerin karşısına çıktı

Gömü Bir Küp Altın oyunu tiyatro severlerin karşısına çıktı

İzmir Devlet Tiyatrosu, İKSEV 31. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında “Gömü Bir Küp Altın” adlı oyunun prömiyerini gerçekleştiriyor.

A+A-

Necati Cumalı’nın kaleme aldığı, Metin Oyman’ın rejisörlüğünü üstlendiği, ilk defa 1972 yılında Devlet Tiyatroları tarafından Ankara’da, Mahir Canova’nın rejisiyle sahnelen oyun, 80’ler ve 90’lardaki sahnelenmelerinin ardından, yirmi yıllık bir aradan sonra yeniden seyirciyle buluşuyor.

31. Uluslararası İzmir Festivali programında 07 Haziran Çarşamba günü saat 21.00 de İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde prömiyerini gerçekleştirdikten sonra, yeni sezonda tekrar sahnelerde olacak, “Gömü Bir Küp Altın” adlı oyunun Dekor Tasarımı Murat Gülmez, Kostüm Tasarımı Yıldız İpeklioğlu, Işık Tasarımı Mehmet Alacı, Müzikleri Tarkan Erkan’a ait olup, Dramaturgluk görevini Füsun Ataman, Yönetmen Yardımcılığı görevini Dilek Demir ve Nagehan Yazıcı üslenmiştir.

Mübadele esnasında tarlaya gömüldüğü rivayet edilen bir hazinenin peşine düşen Urlalı gençlerin, zenginliği ararken bambaşka bir kavrayışa ulaşmalarını, gerçek hazineyi kendi yoksul yaşamlarında bulmalarına dair serüvenlerini naif bir dille işleyerek, insani değerlerin maddi değerlerden çok daha öte bir anlama sahip olduğunun altını çizen ve bizi biz yapan değerleri de hatırlamamızı sağlayan oyunda sanatçılarımız; Ümit Dikmen, Uğur Kaya, Fuat Şarbalkan, Deniz Burak Mersinli, Musa Zindan, Recep Ayyıldız, Sabiha Sonkan, Dilek Demir, Nagehan Yazıcı rol almaktalar.