Google'dan saniye ayarı için ücretsiz NTP geliyor

Google'dan saniye ayarı için ücretsiz NTP geliyor

2016 senesine eklenecek olan ek bir saniyenin karışıklık yaratmaması için Google yetkililerinden önemli bir hamle geldi. Teknoloji devi Google saniye ayarı için ücretsiz olarak NTP sunucularını aktif edecek.

A+A-

2016 senesinin sonuna geldiğimiz günlerde şirketler bu seneye dair raporlandırmalarını hızlandırıyor ve Google muhasebe hesaplarına ek olarak daha ilgi çekici bir alanda gelişmelere yol açıyor.

Google’dan artık saniye ayarı

Yılın son günü olan 31 Aralık günü içinde bulunduğumuz 2016 yılına eklenecek olan artık saniye için ilk düzenleme Google’dan geldi. 2016 senesinin geride bıraktığımız yıla göre bir saniye daha sürmesine neden olacak bu uygulama için Google yetkilileri tarafından karışıklığın önlenmesine yönelik hamlenin açıklaması yapıldı. Açıklamaya göre Google tarafından IT mağazalarının uygulama sonucunda sorun yaşamaması için Network Time Protocol yani kısaca NTP sunucularının genel kullanıma sunacağı öğrenildi.

Google Time Team

birimi yetkilisi olarak açıklamasını blogu üzerinden yapan Michael Shields geride bıraktığımız Çarşamba günü itibariyle firmasının NTP sunucularından saniyelere uyumlu şekilde yararlandığını duyurdu. Shields, Google’ın kendi NTP sunucularının sağladığı teknolojiden Google Public NTP aracılığıyla dünyaya ücretsiz olarak açılacağını müjdelemeyi unutmadı.

Artık saniye oluşumu

Artık saniye olarak adlandırılan bu ek bir saniye olarak yansıyan kavram, büyük hava değişiklikleri ya da jeolojik koşullar gibi birçok etmene bağlı olarak gezegenin kendi dönüşünde oluşan kaymaları telafi etmek için yarattığı bir durum olarak biliniyor. Faydalı ve pratik olsa da bu uygulama özellikle elektronik bazlı firmalar için büyük karışıklıklara yol açabiliyor. Dünya üzerindeki internet ağlarının çoğunluğu zaman göstergelerini NTP üzerinden otomatik ayarladığı için her ne kadar NTP maddi açıdan sorun yaşasa da bu paylaşımı bir klasik olarak öne sürmeye devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler