Grip ve Covid-19 belirtileri benzerlik gösteriyor

Grip ve Covid-19 belirtileri benzerlik gösteriyor

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip (influenza) ile Covid-19’un tanısını aynı örnekten koyabilecek.

A+A-

Grip ve Covid-19’u aynı örnekten saptayan Hibrit PCR tanı kiti geliştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi bilim insanları tarafından tasarlanıp geliştirilen kit, genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen ve oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip (influenza) ile Covid-19’un tanısını aynı örnekten koyabilecek. 

Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’de kullanıma sunduğu yerli PCR tanı kitini geliştirerek grip ve Covid-19’u aynı anda saptayan hibrit tanı kiti tasarladı. 

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi önerileri doğrultusunda tasarlanan kit sayesinde, SARS-CoV-2 ile birlikte influenza A ve B virüslerini de kapsayan hibrid kitlere KKTC'nin tüm dünya ile eş zamanlı geçişi de sağlanacak.

Yapılan açıklamaya göre, üniversite, tasarım ve AR-GE’si tamamen kendisine ait olan yerli PCR kitini geliştirerek grip ve Covid-19 hastalığına yol açan virüsleri aynı örnekten saptayan hibrit PCR tanı kiti tasarladı. ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi önerileri doğrultusunda tasarlanan kit sayesinde, SARS-CoV-2 ve influenza A ve B virüslerini saptayabilen hibrid kitlere, KKTC’nin tüm dünya ile eş zamanlı geçişi de sağlanacak. 

Grip ve Covid-19 belirtileri benzerlik gösteriyor

Üniversitedeki bilim insanları tarafından tasarlanıp geliştirilen kit, genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen ve oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip (influenza) ile Covid-19’un tanısını aynı örnekten koyabilecek. 

Mevsimsel grip etkeni olan influenza virüsler, kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabiliyor. İnsanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında ise hastalık en yoğun dönemine ulaşıyor. 

Covid-19’a yol açan SARS-CoV-2’ye benzer bir şekilde damlacık yolu ve indirekt temas ile yayılan influenza virüsler, iki hastalık arasındaki semptomların benzerliğinden dolayı hastalığın tanısını zorlaştırıyor. Her iki hastalıkta seyreden ateş, titreme, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk hissi ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi belirtiler, klinik örneklerde moleküler PCR testleri ile tanının önemini ortaya koyuyor. 

Üniversitenin araştırma laboratuvarlarında tasarlanan grip-Covid-19 hibrit test kiti grip salgını dönemine girilirken, Kuzey Kıbrıs’ta özellikle okul çağındaki çocuklar, kronik hastalıkları olan bireyler ve yaşlılar için büyük bir önem taşıyor. 

Covid-19 ve grip ayrımı tek örnek ve tek bir testle yapılacak 

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bütün tasarım ve Ar-ge süreçleri Yakın Doğu Üniversitesince gerçekleştirilen PCR Tanı ve Varyant Analiz Kiti’ni, Temmuz ayında KKTC Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanmaya başladıklarını hatırlatarak,  “Grip-Covid-19 Hibrit PCR Tanı Kiti’ni geliştirmesini tamamlayarak ülkemizin önemli ihtiyaçlarından birini daha gidermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belirtileri benzer olan Covid-19 ve grip ayrımının tek örnek ve tek bir testle yapılacak olması sağlık sistemimiz üzerindeki yoğunluğu en aza indirecek” dedi.

Enfeksiyon kaynağı olan virüs tek örnekten tespit  ediliyor 

Rektör Vekili Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Covid-19 teşhisi konulan bazı hastalarda SARS-CoV-2 ile birlikte farklı solunum yolu virüsleri ile ko-enfeksiyonlar (İki enfeksiyonun eş zamanlı görülmesi durumu) tespit ettiklerini belirterek, geliştirdikleri Grip-Covid-19 Hibrit PCR tanı kiti ile üst solunum yolu enfeksiyonu yaşayan hastalarda enfeksiyon kaynağı olan virüsü tek örnekten tespit edebileceklerini söyledi. 

Üniversitenin Covid-19 PCR Tanı Laboratuvarı Sorumlularından Doç. Dr. Buket Baddal, geliştirdikleri yerli Grip-Covid-19 Hibrit PCR tanı kitinin ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi önerileri doğrultusunda geliştirildiğini ifade ederek, Covid-19 ile mücadele kapsamında, kış aylarında beklenilen eş zamanlı grip salgını için tanı ve araştırma laboratuvarlarında tüm hazırlıkları tamamladıklarını  dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler