GSM firmaları Bir Yılda 6 Milyondan Fazla Cep Telefonu Sattı

GSM firmaları Bir Yılda 6 Milyondan Fazla Cep Telefonu Sattı

2016 yılında 6 milyon dan fazla gerçekleşen kontratlı cihaz satışları ile bu alanda yeni bir rekor kırıldı.

A+A-

2016 yılında GSM firmaları 6 milyondan fazla cep telefonu sattı. GSM firmalarının kontratlı telefon satışları 2015 yılında 4,3 milyon adet iken bu rakam 2016 yılında 6 milyonu aştı. 2016 yılında 6 milyon dan fazla gerçekleşen kontratlı cihaz satışları ile bu alanda yeni bir rekor kırıldı.

KREDİ KARTINA TAKSİT 2014 YILINDA SON BULDU

1 şubat 2014 yılında taksitli cep telefonu satışlarına sınırlama getirilmesi ile tüketiciler cep telefonu alış verişlerini nakit yada kredi kartından tek çekim olarak yapabiliyorlardı. GSM firmalarının uygulamış oldukları faturalı hatta belli cihaz bedeli yansıtılarak satış yapmak tekniği sayesinde taksitli cep telefon alımının önü açılmıştı.

6 MİLYON RAKAMINI AŞTI

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi’nin verdiği bilgilere göre "GSM operatörlerinin kontratlı cihaz satışları 2016 yılında bu rakam 6 milyon adedin üzerinde gerçekleşirken şimdiye kadar ulaşılan en yüksek rakam oldu" Ekşi’nin verdiği rakamlara göre 2016 yılında ulaşılan bu rakam yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

TAKSİTLİ CEP TELEFONU İÇİN ÇIKIŞ YOLU

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi’nin açıklamalarında göre taksitli cep telefonu almak isteyenlerin çıkış yolu olarak gördüğü kontratlı cep telefonu alımları nedeniyle bu rakama ulaşıldı. 1 şubat 2014’den beri taksit yasağının uygulanması nedeniyle taksitli almak isteyenlerin ilk çözüm yolu GSM operatörlerinin sunduğu kontrat sistemi olduğunun altını çizen Ekşi tüketicilerin resmi yollardan bu işi yapmak istedikleri için bu sistemi tercih ettiklerinin altını çizdi.

KONTRATLI CEP TELEFONU SATIŞLARI HER SENE ARTIYOR

2013 yılında 1 milyon 850 bin kontratlı cep telefonu satıldı. 2014 yılında bu rakam 3 milyon 400 bin oldu. 2015 yılında ise 4 milyon 300 bin cep telefonuna ulaştığı bilgisini veren Ekşi geçtiğimiz sene olan 2016 yılında ise bu rakamın %30 artarak 6 milyon adedin üzerine çıktığını söyledi.

2016 YILINDA 7 MİLYONA ULAŞMASI BEKLENİYOR

Kredi kartı taksitli cep telefonu alma sisteminde herhangi bir değişiklik yapılmaması halinde içindi bulunduğumuz 2017 yılı için bu rakamın 6,5-7 milyon adede çıkacağı uyarısında bulunan Ekşi kontrat sisteminin abonenin sadakatini devam ettirmek üzerine kurulu bir sistem olduğunu belirtti. Bu sistemin gelir yaratmaktan çok uzak olduğunu vurgulayan Ekşi, "Geçtiğimiz yıl toplam pazarın yüzde 30'unun üzerinde bir payı operatörlerin kontratlı satışları oluşturdu, 2017'de ise bu oranın yüzde 40 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz." diyerek pazarın kontratlı telefon satışları etrafında döneceği uyarısında bulundu.

25 MİLYAR TL’LİK PAZAR PAYI VAR

Cep telefonu satışlarının 2016 yılındaki toplam hacminin 16,7 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir diyen Ekşi’ye göre "Kayıt dışı ve yolcu beraberindeki cihazları da dahil edersek, bu ortalama rakam bin 560 liraya, yıllık ciro ise 25 milyar liraya çıkmaktadır." diyerek cep telefonu piyasasının ciddi rakama ulaştığına vurgu yaptı.