Güldal Akşit hayatını kaybetti

Güldal Akşit hayatını kaybetti

Eski turizm ve devlet bakanlarından Güldal Akşit (61), tedavi gördüğü Ankara İbn-i Sina Hastanesinde vefat etti. Akşit'in, koronavirüs tedavisi gördüğü belirtiliyordu. 

A+A-

Eski bakanlardan Güldal Akşit vefat etti

Eski turizm ve devlet bakanlarından Güldal Akşit (61), tedavi gördüğü Ankara İbn-i Sina Hastanesinde vefat etti. Akşit'in, koronavirüs tedavisi gördüğü belirtiliyordu. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Uzun yıllar birlikte çalıştığımız, siyasi hayatımıza önemli katkılar sunan, önceki dönemlerde AK Parti milletvekilliği, bakanlık görevlerinde bulunan güzel insan Güldal Akşit'i kaybettik, üzgünüz. Kendisine Cenabıhak'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mütevazı, çalışkan, ülke ve millet sevdalısı, kıymetli dava arkadaşımız, iyi insan Güldal Akşit hanımefendiye Allah'tan Rahmet, ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum” paylaşımında bulundu. 

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “AK Parti’mizin kurucu üyesi, eski bakanlarımızdan Güldal Akşit Hanımefendi’nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit Ablamızın Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah’tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah” paylaşımı yaptı. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de paylaşımında, “Bakanlık ve milletvekilliği dahil hayatı ülkemize hizmet ile geçmiş, AK Partimizin her kademesinde emeği bulunan ablamız Güldal Akşit Hanımefendinin vefatı bizleri derinden üzdü. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı. 

Güldal Akşit kimdir?

Malatya’da 1960 yılında doğan Akşit, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalışma hayatına başladı.

14 Ağustos 2001’de kurulan AK Partinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 22. ve 23 Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yapan Akşit, 9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden itibaren sürdüren Güldal Akşit, 8 Temmuz 2011 tarihinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevine başladı. Evli ve İngilizce bilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler