Güneş Sistemi'ne Benzeyen Yeni Bir Gezegen Sistemi Keşfedildi

Güneş Sistemi'ne Benzeyen Yeni Bir Gezegen Sistemi Keşfedildi

Eridanus Takımyıldızı'nın güneyinde yer alan Epsilon Eridani yıldızı çevresinde yapılan keşifle, Güneş Sistemi'ne benzeyen yeni bir gezegen sistemi bulundu.

A+A-

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bilim insanları, güneş sistemine benzeyen yeni bir gezegen sistemi keşfetti. Eridanus (Irmak) Takımyıldızı'nın güneyinde yer alan Epsilon Eridani yıldızı çevresinde yapılan keşifle, Güneş Sistemi'ne benzeyen yeni bir gezegen sistemi bulundu.

NASA'da çalışan bilim insanları, Kızılötesi Gökbilimi nedeniyle Stratosferik Gözlemevi (SOFIA) aracının Dünya'dan yaklaşık 10,5 ışık yılı uzakta yer alan Irmak Takımyıldızı'nın güneyinde yeni bir gezegen yıldız sistemini keşfetti.

BİRİKİNTİ HALKALARIYLA ÇEVRİLİ

Epsilon Eridani'nin de tıpkı Güneş gibi oluşumunu tamamlaması sonrası boşlukta dönmeye devam eden toz, gaz, buz ve kayaçlardan oluşan birikinti halkalarıyla çevreli olduğu açıklandı.

Belirtilen birikinti disk ve halkalarının geniş ve yaygın olabildiği gibi yayıldığı da gözlendi. Bunun, Güneş Sistemi'nde bulunan Neptün gezegeninin dışında yer alan buz ve kaya cisimlerinden oluşan Kuiper Kuşağı veya Jüpiter ile Mars arasında yer alan Asteroid Kuşağı gibi yoğun kuşaklar halinde yayıldığı da tespit edildi.

NASA gökbilimcileri, Epsilon Eridani yörüngesinde yaptıkları detaylı incelemede, Jüpiter'le aynı büyüklükte olan bir gezegen olduğunu ortaya çıkardı. Gezegenle yıldız arasındaki uzaklık, Jüpiter ve Güneş arasındaki uzaklığa yakın bir halde.

12 BİN KİLOMETRE YUKARDAN GÖZLEMLİYOR

SOFIA, modifiye edilmiş olan bir Boeing 747SP tipi uçağa yerleştirildi. 2,5 metre çapında teleskoptan oluşan SOFIA, yerden 12 bin kilometre yükseklikte, stratosfer tabakasından gök bilimi gözlemleri yapıyor. SOFIA, NASA ve Alman Havacılık Ajansı DLR ile ortak işletiliyor. SOFIA ayrıca 2010 yılından bu yana uzayda gözlemler yapıyor.