Güneş Yolu sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Güneş Yolu sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Ahmet Güneştekin’in çalışmalarının on yılı aşkın bir süredir geçirdiği en büyük biçemsel dönüşümü yansıtan işlerinden oluşan Berlin’deki ilk kişisel sergisi Güneş Yolu Galeri Michael Schultz’da yer alacak.

A+A-

Küratörlüğünü Christoph Tannert üstlendiği sergi sanatçının kırkyamanın geleneksel uygulama biçimine müdahale ederek çalıştığı işlerini, objeleri kullanım biçimiyle imgeleme metalik bir yüzey dahil ettiği ve bu yöntemle resim ile heykel arasındaki sınırı belirsizleştirdiği optik ve boyutlu tablolarını, ve metal ile aynayı melez yöntemle çalıştığı işlerini bir araya getiriyor.

Güneş Yolu, Güneştekin’in antik dönem mitolojilerinin ve modern dinlerin etkisinde bir sembolizm anlayışını benimseyerek yarattığı özgün alana genel bir bakış olanağı tanıyor. Modern ve gelenekselin bir arada oluşunu vurgulayarak, değişime direnen ile yeni arasında bir diyalog için özgün bir dil ve mekan yaratıyor.

Güneştekin, son yirmi yıldır sosyal bir proje olarak çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’nin (İSMEK) eğitim vererek meslek kazandırdığı bir grup kadın el sanatçısıyla kolektif bir çalışma gerçekleştiriyor. Kırkyamanın geleneksel uygulanış yöntemlerine, yerleşik desen ve dokularına müdahale ederek, kendi özgün desen ve temalarını çalışan sanatçı bu işbirliğinin önemini şu şekilde yorumluyor: Eski giysilerin sökülerek yeni ve faydalı bir şeye dönüştürüldüğü yama dikme işi, geleneksel uygulayıcıları olan kadınlar tarafından yıkım sonrası yeni bir yaratım olarak algılanmıştır; ölmüş olanın yeniden hayata döndürülmesi anlamında sembolik bir edimi tanımlar. Bu anlatımın geleneksel uygulayıcıları ile birlikte çalışmak benim için bu nedenle önemli.

Gerhard Richter, Anselm Kiefer, Georg Baselitz, Jean-Michel Basquiat, Robert Rauschenberg, Sigmar Polke, Keith Haring, Markus Lüpertz ve A.R. Penck gibi ikonik sanatçıları temsil etmiş ve işlerini sergilemiş olan Galerie Michael Schultz, Güneştekin’in işlerinin Berlin sanat izleyicisi için şaşırtıcı derecede özgün kalacağı görüşünde.

Berlin’in yenilikçi, kozmopolit ve özgürlükçü sanat ortamıyla Güneştekin’in işlerini ilk kez buluşturacak serginin açılışı uluslararası sanat dünyasının aktörlerinin Berlin’e akın ettiği Gallery Weekend ile aynı zamanda gerçekleşecek. Tamamı resimli bir kataloğun eşlik edeceği sergi, 29 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında Galerie Michael Schultz’da izleyicilerin ziyaretine açık olacak.