Güney Kore dizisi Squid Game Netflix’in en çok izlenen dizisi oldu

Güney Kore dizisi Squid Game Netflix’in en çok izlenen dizisi oldu

Dünya çapında bir salgına dönüşen Güney Kore dizisi Squid Game, Netflix platformunun en çok izlenen dizisi oldu.

A+A-

Dünya çapında bir salgına dönüşen Güney Kore dizisi Squid Game, Netflix platformunun en çok izlenen dizisi oldu.

Bridgerton, toplam 111 milyon kullanıcı tarafından izlenerek, şimdiye kadar 82 milyon kullanıcı tarafından izlenen Bridgerton dizisinin birincilikteki yerini aldı.

Netflix bir kullanıcının bir bölümü iki dakika izlemesini, dizinin izlenmesi olarak kabul ediyor.

Netflix’in Güney Kore, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda bölgesi içerikten sorumlu başkan yardımcısı Minyoung Kim, dizinin “en cesur beklentilerinin bile ötesine geçtiğini” söyledi.

Minyoung “2015’de ilk kez Kore dizileri ve filmlerine yatırım yapmaya başladığımızda Asya ve dünya çapındaki çekirdek Kore içeriklerinin hayranları için dünya klasında hikayeler anlatmak istiyorduk. Bugün Squid Game en cesur hayallerimizin bile ötesine geçti” ” dedi.

Squid, İngiliz argosunda sınırlı yeteneklere sahip ama kendisine çok güvenen ve övünen yarışçı anlamına geliyor.

Eylül ayında başlayan ilk sezonu 9 bölümlük olan dizi, bir grup uyumsuz kişinin bir dizi çocuk oyununa katılışını anlatıyor. Oyunda kazanırsanız 45,6 milyar Kore vonu ödül var, bu fena görünmüyor... Ta ki kaybedince öleceğinizi anlaşıncaya kadar.

Peki işin sırrı ne?

Konunun bir kısmını ifşa etme pahasına şunlar söylenebilir. Dizi çaresizce borç, batağına saplanmış bir grup Koreli üzerine odaklanıyor. İlk başta oyuna katılmak için kaldırılıyorlar ama sonra, sonunda alacakları ödülün borçlarını ödemelerinin tek yolu olduğunu düşünerek gönüllü oluyorlar.

Kore dizilerinin hayranı olan Chloe Henry’ye göre, Squid Game diğer Kore dizilerinden farklı. Ona göre, “bu dizi daha önce yapılmayan bir şey. Diğer dizilerde ne olacağını önceden tahmin edebiliyorsunuz ama bu dizi sizi hep beklemediğiniz şoklarla yüz yüze getiriyor.”

Chloe dizi oyuncularının da büyük iş çıkardıklarını belirterek “Seong Gi-hun’u canlandıran aktörün duyguları o kadar ham ki, onu izlemek çok ilginç” diyor.

Dizinin ana karakteri Seong Gi-hun , sevimli bir kumar bağımlısı, çok büyük borçları var ve Amerikaya gidecek kızını bir daha görememe ihtimali karşısında çaresiz.  

Chloe dizinin Güney Kore hakkındaki klişeleri de yıktığını belirterek, “herkes Güney Kore’yi bir sürü zenginin olduğu muhteşem bir ülke sanıyor, ama dizi söylenmeyenleri, insanların hayat mücadelesini ve yoksulluğu anlatıyor” diyor.

Londra’daki King’s College’de Kore Popu (K-pop) ve Kore dizilerinin yükselişini ve araştıran Dr. Hye-Kyung Lee, Oscar kazanan Parazit filmi gibi, bu dizilerde görülen hayatın zorluklarının uluslararası izleyicilere çekici geldiğini belirtiyor.

Dr. Lee’ye göre, “bu diziler ya da filmler eğlendirici ve bütün dünyada insanların bam teline dokunabilecek benzersiz bir şey sunuyorlar. Toplumun ve insanların, dizi karakterleri üzerinden bağlantı kurabilecekleri toplumun ve toplumsal ekonomik koşulların bir eleştirisini sunuyor.”

Dr. Lee Squid Game’in eleştirisini çok doğrudan yaptığını belirterek, “dizi ciddi, mesaj aşırı ve bunun şu ada olanları yansıttığını düşünüyorum” diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler