Güney ve Kuzey Kore arasındaki iletişim hattı yeniden kuruluyor

Güney ve Kuzey Kore arasındaki iletişim hattı yeniden kuruluyor

Güney ve Kuzey Kore arasında bir yıl önce kesilen iletişim hattı yeniden kuruluyor.  

A+A-

Güney Kore yönetiminin yaptığı açıklamaya göre, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iki ülke arasında doğrudan bir iletişim hattını yeniden kurma konusunda anlaştı.

İki liderin  Nisan ayından bu yana düzenli olarak mesajlaştığı, bu temasların, Pyongyang'ın 2020'de tek taraflı olarak kestiği iletişim kanalının yeniden kurulmasına yardımcı olduğu belirtildi. Ayrıca, liderlerin güvenin yeniden tesis edilmesi  ve ikili ilişkilerin geliştirilmesini teşvik etme konularında da anlaştığı kaydedildi.  

Güney Kore Birleşme Bakanlığı'na göre, her iki taraftan temsilciler üç dakika telefonda konuştu. Bakanlık, bugün öğleden sonra ve bundan sonra her gün başka bir aramanın yapılacağını belirtti.  

Kuzey Kore 9 Haziran 2020'de, sınır ötesinde hükümet karşıtı propaganda broşürleri bulunan balonların izinsiz fırlatılmasına yanıt olarak Güney Kore ile tüm iletişim hatlarını engellemişti. Bu eylemleri barışçıl anlaşmaları ihlal eden düşmanca bir eylem olarak gören Pyongyang, sınır şehri Kaesong'da Koreler arası iletişim ofisinin bulunduğu bir binayı havaya uçurmuştu.