Gürcistan vatandaşları AB ülkelerine vizesiz girecek

Gürcistan vatandaşları AB ülkelerine vizesiz girecek

Gürcistan’ın AB ülkelerine vizesiz girip çıkmaları kararı oylamaya sunuldu. Oylamada 553 kabul oyuna karşı 66 hayır oyu kullanıldı.

A+A-

Avrupa Parlamentosu’nun bugünkü oturumun da Gürcistan vatandaşlarını sevindirici bir karar alındı. Gürcistan’ın AB ülkelerine vizesiz girip çıkmaları kararı oylamaya sunuldu. Oylamada 553 kabul oyuna karşı 66 hayır oyu kullanıldı. Bu oylama sonucuna göre Gürcistan’a vize muafiyetinin önü açılmış oldu.

VİZE MUAFİYETİ

Avrupa Parlamentosu (AP), Gürcistan vatandaşlarını sevindirecek kararı oyladığı Schengen bölgesine yapacakları seyahatlerde vizeden muaf olmalarını öngören kararı kabul etti

553 KABUL 66 RET OYU KULLANILDI

Brüksel'de toplanan AP Genel Kurulunda gündem Gürcistan’a verilecek vize muafiyeti idi. Yapılan oylama ile Gürcistan vatandaşlarına vizelerin kaldırılması kararı 553 oyla kabul edildi. Ret edenlerin oy sayısı ise 66'da kaldı.

GÜRCİSTAN AB ÜLKELERİNE DAHA DA YAKINLAŞACAK

AP Raportörü Mariya Gabriel, oylama sonucu hakkında yaptığı açıklama ile Gürcistan'ın kriterleri karşılamak için kapsamlı reformlara imza attığını, vize muafiyeti verilmesi ile Gürcistan’ın AB'ye daha da yakınlaşacağını vutguladı.

ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİYOR

Sadece gezi ve iş kurma amaçlı vizede muaf olan Gürcistan vatandaşları için muafiyetin çalışma iznini kapsamadığı vurgulandı. AB Konseyinin onaylamasının ardından Resmi Gazete yayımlanmasıyla ile karar yürürlüğe girecek.

Schengen bölgesi olarak bilinen ülkeler; Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İngiltere, İrlanda ve Romanya hariç, 22 AB ülkesi ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'den oluşuyor