Gürer: işçilerin kıdem tazminatına dokunmayın!

Gürer: işçilerin kıdem tazminatına dokunmayın!

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Başkanlık sisteminin emekçilerin hakkını gaspettiğini, kıdem tazminatlarının da fona devredilecek olmasının bir reform değil aksine işçilerin kazanılmış haklarına vurulacak bir darbe olduğunu söyledi.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi CHP Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, Başkanlık sisteminin emekçilerin hakkını gaspettiğini, kıdem tazminatlarının da fona devredilecek olmasının bir reform değil aksine işçilerin kazanılmış haklarına vurulacak bir darbe olduğunu söyledi.

BU REFORM DEĞİL HAK GASPI

CHP Milletvekili Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu yıl içinde kıdem tazminatlarının fona devredileceği yönündeki acıkmalarını eleştirdi. Hükümet yetkililerinin kıdem tazminatlarının fona devredilecek olmasını ‘reform’ olarak nitelendirdiğini anımsatan Gürer, “Bu reform değil, emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu elde ettiği kazanımların ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

İKTİDAR NEDEN KORKUYOR

Türkiye’de Emek Bürolarının Kıdem Tazminatı ile ilgili bugun açıklamalarda bulunacağını ifade eden Gürer “Kıdem tazminatlarının fona devredilecek olması madem yararlı bir gelişme neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor” diye sordu.

Ömer Fethi Gürer, hükümetin bu sözde reformun işçilerin aleyhine bir gelişme olduğunu bildiği için referandum sonuna bıraktığını savundu. “Öncelikle sorulması gereken şudur maden kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir,neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor.İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reform,referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı?” dedi.

Gürer, “İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır” diye konuştu.

Kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır. Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır.” dedi.

Ülkemizde iş güvencesinden yararlananların oranının yüzde 13.5 olduğunu ancak hükümetin bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz diktiğini anlatan Gürer, 16 Nisan’da evet çıkması halinde iktidar partisinin emekçilerin hakkını gasp edecek olan bu yasayı hayata geçireceğini, hayır çıkması halinde ise hükümete bir mesaj ve uyarı olabileceğini ifade etti.

Kıdem tazminatlarıyla ilgili istastistiki bilgileri de paylaşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde 1971 yılında uygulamaya konulan kıdem tazminatının en az bir yıl süre ile koşulları yerine getirenlere 30 günlük brüt ücret tutarında tazminat ödendiğini anımsattı. Gürer, Kıdem tazminatının dünyada 152 ülkede zorunlu, 18 ülkede ise yarı zorunluğu olarak uygulandığını söyledi.