87. İzmir Enternasyonal Fuarı

87. İzmir Enternasyonal Fuarı

87. İzmir Enternasyonal Fuarı, Folkart’ın ana sponsorluğu, Vestel’in inovasyon ana sponsorluğu, Migros’un etkinlik sponsorluğunda ziyaretçilerine inanılmaz bir 10 gün yaşatacak.

A+A-

87. İzmir Enternasyonal Fuarı, Folkart’ın ana sponsorluğu, Vestel’in inovasyon ana sponsorluğu, Migros’un etkinlik sponsorluğunda ziyaretçilerine inanılmaz bir 10 gün yaşatacak. Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İEF İEF’nin bu yılki teması “teknoloji” olarak belirlendi.

2 No’lu Hol fuarın ana teması olan teknolojiye ayrılırken, partner ülke Sırbistan, 4 No’lu Hol’de teknoparkları, telekomünikasyon teknolojileri, gıda ürünleri ile teknolojileri, yapı ve yapı sektörü teknolojileri gibi ürün gruplarıyla 20’ye yakın firmayla fuara büyük katılım gösterdi. Teknoparklar görme engelliler için özel eldiven, beyin aktivitelerini ölçen giyilebilir mobil cihazlar ile teknolojik çalışmalarını fuarda sergileyecek.

Firmalar; üç boyutlu teknolojiler, akıllı kapalı alan bitkileri, turizm organizasyonlarıyla fuarda bulunuyor. Sırbistan ile Türkiye arasında 2017 yılında 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşen dış ticaret hacminin, yapılan anlaşmalar sonrasında 2 milyar dolara yükselmesi hedefleniyor.

İzmir Enternasyonal Fuarı’na ilk kez 1943 yılında katılan Hindistan, 2014 yılından sonra bu yıl ikinci olarak odak ülke olarak İEF’ye katıldı. Çoğunluğu teknoloji ağırlıklı 50’nin üzerinde firmasıyla fuarda bulunacak Hindistan, Hol 1–A’da yerini aldı. Tekstil, el sanatları, medikal, yapı ve inşaat, dijital yer karoları, seramik, elektrik, elektronik, güneş enerjisi, endüstriyel aydınlatma, ev dekorasyonu, sondaj, gıda, radar, su teknolojileri gibi çeşitli teknolojilerin yer alacağı holde küçük bir Hindistan yaratıldı.

Fuara bu yıl ilk kez Doğu Afrika’dan Burundi katılırken, Venezuela, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Bosna – Hersek, Kamerun, Sudan, Gana, Irak, Gambia, Kenya 4 No’lu holde teknolojik ürünleriyle yer aldı. Uluslararası katılım, beş gün sürecek. Fuar süresince Sırbistan ve Hindistan ile ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler ile yeni işbirlikleri geliştirmeye yönelik çok sayıda toplantı gerçekleştirilecek.

Konserler Nazan Öncel ile başladı

Ticaret, eğlence, kültür, sanat ve teknolojinin buluştuğu 87. İzmir Enternasyonal Fuarı, ünlü sanatçı Nazan Öncel’in verdiği konserle başladı. Fuar süresince Sertap Erener, Hakan Aysev, Kenan Doğulu, Hey Douglas, Ceza, Aleyna Tilki, Berkay, Gülşen, Fettah Can ve İrem Derici çim konserlerinde sahne alacak. İEF bu yıl da her yaşa hitap eden sinema gösterimleri, söyleşiler, sergiler, tiyatro oyunları, dans gösterileri ve sokak etkinlikleri ile dikkat çekecek.

Cazdan popa, rock müzikten arabeske birbirinden keyifli konserlerle ziyaretçiler müziğe doyacak. T.C Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen 87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda hol ziyaret saatleri 16.00 – 23.00 olarak belirlendi. Fuar gi riş ücretleri, İzmirim Kart ile tam 4 TL, öğrenci ise 3 TL olurken; engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak Kültürpark’a girebilecek. İzmirim Kart’a sahip olmayan vatandaşlar fuar girişinde oluşturulan noktalardan tek kullanımlık ve iki girişlik kartları alabilecek.