Hareketsiz yaşam genleri yaşlandırıyor

Hareketsiz yaşam genleri yaşlandırıyor

Yaşlanan gen nedeniyle hareketsiz yaşayanlar çabuk yaşlanıyor. Günde 10 saatten fazla oturanların hareketli bir yaşam tarzı olan akranlarına göre daha çabuk yaşlandığı belirtildi

A+A-

Hareketsiz yaşam genleri yaşlandırıyor. Yaşlanan gen nedeniyle hareketsiz yaşayanlar çabuk yaşlanıyor. Günde 10 saatten fazla oturanların hareketli bir yaşam tarzı olan akranlarına göre daha çabuk yaşlandığı belirtildi. Haftalık en az 150 dakika egzersiz yapılması gerekiyor diyen uzmanlar “Yaşamınızı sağlıklı geçirmek, genlerinizi genç tutabilmek için harekete geçin” diyerek spor yapmaya teşvik ediyorlar.

SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr.Defne Kaya, oturarak genlerin yaşlandırıldığına dikkat çekiyor. Doç. Dr Kaya oturmanın kansere davetiye çıkardığını belirttiği açıklamada “Eskiden günde 6 saat oturan kadınların üç saat oturanlara göre % 10 daha fazla kansere yatkın olduğunu biliyorduk. Ama yeni çalışmalar işin ciddiyetini biraz daha gözler önüne sermiş durumda” diyerek hareketli yaşamın sağlık açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

SPOR YAPMAK DAHA GENÇ KALMAYI GETİRİR

Haftalık en az 150 dakika egzersiz yapmanın gerekliğine değinen Doç. Dr. Defne Kaya, “Kanserin ötesinde otura otura genlerimizi yaşlandırıyoruz. Günde 10 saat oturan ve haftalık 150 dakika aerobik egzersiz önerisini yerine getirmeyenler, biyolojik olarak 8 yıl daha yaşlanmaktadır. Gerçek yaşımız ile biyolojik yaşımız her zaman aynı oranda ilerlemez. Bazen çok daha yaşlı bazen çok daha genç bir bedene sahip olabiliriz. İşte yapılan çalışmalar, hareketsiz yaşamın aslında genleri yaşlandırdığını göstermiş vaziyette” diyerek spor yaparak daha genç bir bedene sahip olunabileceğine vurgu yaptı.

SİGARA BENZERİ ZARARLARI VAR

Sadece sağlıklı yaşamak için değil genç kalmak içinde egzersiz yapılmalıdır diyen Doç.Dr. Defne Kaya “Bu da bizlere aslında çok önemli bir ipucu veriyor: Genç ve enerjimiz yerinde iken başlayacağımız egzersiz bizi sadece sağlıklı değil genç de tutacaktır. Arabada, iş yerinde, masa başında, televizyon ve ekran karşısında geçirdiğimiz zamana baktığımızda, 24 saatin 7 saatini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, geriye kalan 17 saatin sadece 1-2 saatini ayaklarımızın üstünde geçiriyoruz. Bunun da ne kadarında kalbimizin ritmi değişiyordur, tartışmalı. Erişkin ve genç bireylerin günde en az 10 saat sabit pozisyonda kaldığı bilgisi, bizleri, uzun süre oturmayı “yeni sigara benzeri tehlike” olarak sınıflandırmaya itmiştir.” diyerek uzun süre oturmanın sigara benzeri zararları olduğuna vurgu yaptı.

HARAKETSİZ YAŞAMA SON VER

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “hareketsiz yaşam” önlenebilir ölüm nedenlerinin arasında yer alıyor. Hareketsiz yaşamın önüne geçmek için günlük belli bir süre egzersiz yaparak önüne geçilebilinir.

Önceki ve Sonraki Haberler