Hasan Tahsin Yarışması sonuçlandı

Hasan Tahsin Yarışması sonuçlandı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 2016 Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması'nda birinci olan gazeteciler, düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu

A+A-

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 2016 Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması'nda birinci olan gazeteciler, Aya Vukla Kilisesi'nde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 50 yıldır aralıksız olarak sürdürülen Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Yarışması'nda 18 dalda 20 gazeteci ödüle değer bulundu. Gazeteci Nahit Duru'ya da “Hasan Tahsin Onur Ödülü” takdim edildi.

Törene, İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu adına İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Basın İlan Kurumu İzmir İl Müdürü Ömer Faruk Çakır, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yımaz Karaca, TGF Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ümit Atabek, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Tosun, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu'ndan Melih Yalçın, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Doktor Ülkümen Rodoplu, TSYD İzmir Şube Başkanı Bahri Okumuş, İGC Yönetim Kurulu üyeleri ve İGC üyeleri katıldı. Törene başta CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atila Sertel olmak üzere çok sayıda kutlama mesajı da geldi.

Törende konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması'nın 1968'de İGC'nin o dönemki yönetim kurulunun aldığı kararla başladığını o günden bu yana 50 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini söyledi. 1967'den bu yana 50 yıllık geçmişiyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Yarışması'nın Türkiye'de yapılan en köklü gazetecilik yarışması olduğunu belirten Dikmen, Gazetecilik Başarı Armağanı'nın 1973 yılında alınan bir başka kararla 1974 yılından itibaren Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması adını aldığını vurguladı.

Geçen 50 yıllık süre içinde Türkiye'de gazetecilik yapmanın halen daha çok zor olduğunun altını çizen Dikmen, “Gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğu şu zorlu süreçte böyle bir yarışmaya meslektaşlarımızın gösterdiği ilgi umudumuzu artırıyor. Bu yıl da yarışmamıza katılan, ödül alan arkadaşlarımızı kutluyoruz. Çalışma yaşamlarında başarılar diliyoruz. Ayrıca İGC Yönetim Kurulumuz bu yıl, Hasan Tahsin Onur Ödülü'nü gazeteci Nahit Duru'ya verme kararı aldı. İzmir'de görev yapan, bir çok kez Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması jüri başkanlığını üstlenen Duru, cemiyetimizin düzenlediği etkinliklerde bizlerle oldu, güç ve moral verdi. İzmir basınının her zaman yanındaydı. Bu nedenle kendisine saygılarımızı sunuyoruz. Bu yılki Onur Ödülü'nü kendisine vermekten büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

 

“Geleceğe umutla bakıyorum”

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ da, “100 yıl önce karanlık günlerde Maşatlıkta toplanan binlerce İzmirli'nin sesi, Türk halkının direnişinin bir simgesi oldu Hasan Tahsin. O eylemiyle emperyalizme karşı Türk halkının direnişinin bir simgesi oldu. Bugün de basın mensubu arkadaşlarımız bu direnişi sürdürüyorlar. Emperyalizmin baskılarının getirdiği acıları da çekiyoruz. Ülke olarak bunu aşacağız. Her dakika kötü haberlar alıyoruz ama geleceğe umutla bakıyorum. Halkımız en son Atatürk'e yapılan rezil saldırının ardından gösterdiği tepki gibi basın mensuplarına da yapılanlara tepki verecektir. Nahit Duru, ödül alan gazetecileri ve değerlendirmeyi yapan jüri üyelerini kutluyorum” diye konuştu.

 

“Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın”

 

Duayen Gazeteci Nahit Duru da, Hasan Tahsin Onur Ödülü'nü almaktan gurur duyduğunu söyledi. Duru şöyle konuştu:

“Kurtuluş Savaşı'nın ilk mermisini atan, cesur vatanperver bir gazeteci adına verilen bu ödülü bana layık gören İGC Başkanı Dikmen ve Yönetim Kurulu Üyelerine şükranlarımı sunuyorum. Bu ödül öyle bir dönem de verildi ki ödülün önemi bir kat daha arttı. Türkiye'de gazetecilik sıkıntılı bir süreçten geçiyor. 200'e yakın gazeteci tutuklu. Tüm tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması gerektiğini buradan bir kez daha vurguluyorum.”

Konuşmaların ardından yarışmada ödül alan gazetecilere ödülleri sunuldu.

 

İGC Geleneksel 2016 Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Sonuçları şöyle:


Haber: (Orhan İlhan Ödülü) Melis Apaydın İde – Haber Türk (Yüzümüzü Güldürdü)

Güncel Yazılar: (Kaya Çelikkanat Ödülü)Mazlum Vesek – KNK Dergi (Orhan Kemal'in Romanlarında İzmir)

Röportaj - Söyleşi: (Haluk Besen Ödülü)Tamer Sanverir – Posta (Samba Değil Roman)

Fotoğraf: (Gündoğan Kaplan Ödülü)Mustafa Oğuz – DHA (Tatlıya Acı Bakış)

Spor Haber: (Selamettin Bayındır Ödülü)Şerafettin Çıracı – Yeni Asır (Başkanın Gazabı)

Spor Haber Jüri Özel Ödülü: Murat Arabacı – Yeni Asır (Altta Kalanın Canı Çıksın)

Spor Fotoğrafı: (Ergun Ulcay Ödülü)Gökhan Özyurtlu – Yeni Asır (Görmek İstediğimiz Hareketler)

Spor Fotoğrafı Jüri Özel Ödülü: Deniz Biricik – Habertürk (Altay Yaralı)

Sayfa Düzeni: Ayhan Mengüloğlu – Yeni Asır (Ege'ye Özgü Bir Ada Leros)

TV Program: (Yücel Ertuğay Ödülü) Salih Soysal / Adem Şenay – TRT (Veren El Alan El)

TV Haber: (Nihat Uytun Ödülü) Halil Karahan – Ceren Atmaca - İHA (25 Ülkede Gezen Ayşe Teyze)

TV Haber Program Görüntü: Hayrettin Demir - TRT (Veren El Alan El)

 

İGC Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Teşvik Yarışması 2016 Sonuçları

 

Haber: (Oktay Köse Ödülü) Tansu Edip Gökbudak – Yeni Asır (Helal Sana Öğretmenim)

Röportaj – Söyleşi: (Önder Sümer Ödülü)Serhan Çifdalöz – Sabah Ege'li (Fıtratında Pes Etmek Yok)

Spor Haber: (Çetin Eraslan Ödülü) Görkem Türkyılmaz – Yeni Asır (Kamyonla Seyahat)

Sayfa Düzeni: Tolga Özdoğan – Habertürk (Sorumluluk Sorunu)

TV Haber: (Süleyman Tok Ödülü) Tayfun Delice – Ege TV (Umutlar Ege'ye Bedenler Toprağa)

TV Program: Semra Kırışman – TRT (Anadol Dosyası)

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Onur Ödülü: Nahit Duru