Havayolu yolcuları yeni haklara kavuşuyor

Havayolu yolcuları yeni haklara kavuşuyor

Uçak yolcularını yakından ilgilendiren yeni taslak hazırlandı. Havayolu firmalarının görüşüne sunulan taslak buradan gelecek görüş ve önerilere göre son düzenlemesi yapılarak yürürlüğe girecek. Hazırlanan taslağa göre havayolu yolcuları yeni haklara kavuş

A+A-

Uçak yolcularını yakından ilgilendiren yeni taslak hazırlandı. Havayolu firmalarının görüşüne sunulan taslak buradan gelecek görüş ve önerilere göre son düzenlemesi yapılarak yürürlüğe girecek. Hazırlanan taslağa göre havayolu yolcuları yeni haklara kavuşuyor. Eğer taslak bu hali ile geçerse hava yolu yolcuları ek haklar kazanacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hazırladığı yeni taslağa göre birden çok uçuşu kapsayan gidiş dönüş sıralı bileti olanlar bu biletleri ile ilgili atacakları adımlarda daha rahat olabilecek. Buna göre, havayolu şirketi, sıralı biletlerde gidiş biletini kullanmayan yolcuyu dönüş uçuşuna kabul etmezse tazminat ödeyebilecek.

YOLCUYA BAHANE KABUL EDİLMİYOR

Yeni taslağa göre Havayolu şirketleri "Otel dolu, havalimanı kapalı" bahanesine sığınamayacak. Yeni taslak, havalimanında hizmet temin edilecek nokta bulunmaması ya da kapalı ve otellerin dolu olması nedeniyle hizmet sunulamaması durumunda da yolcunun makul ölçüdeki faturalarının havayolu şirketlerince ödenmesinin yolunu açıyor. Hali hazırda yolcular zorunlu nedenlerden dolayı hizmet sunulmadığı zamanlarda, makul ölçüdeki yeme-içme ve konaklama faturalarını ibraz ederek paralarını havayolu şirketlerinden alabiliyor. Bu hüküm de yeni taslakta var.

TRANSFER MECBURİYETİ

Başka havaalanına mecburi iniş yapan yolcuyu hava yolu firması eskiden olduğu gibi transfer etmek zorunda bu taslağa göre de. Uçağın zorunlu nedenlerden dolayı başka bir havalimanına yönlendirilmesi durumunda yolcunun son varış noktasına transfer masrafı sağlanacak. Ancak otobüs, tren, dolmuş gibi toplu taşıma ulaşım olanakları varken, taksiye binenin faturası kabul edilmeyecek.

TAZMİNAT ÖDEYECEK

Havayolu şirketi, daha önce olduğu gibi kendisinden kaynaklı nedenlerle bağlantılı seferlerden birinin gecikmesi durumunda, devam seferini kaçıran yolcuya tüm hizmetleri verip, tazminat ödemesi yapacak. Ancak yeni taslakta şirketler, yolculara son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla 3 saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergâh değişikliği teklif etmeleri durumunda tazminat ödeme yükümlülüğü olmayacak.

ÖDEMEYE DÖVİZ AYARI

İç hatlarda seyahat eden yolculara yapılacak tazminat ödemeleri 4 Ocak 2016 tarihli Merkez Bankası euro satış kuru (1 Euro = 3.2 Türk Lirası) esas alınarak yapılacak. 31 Aralık'a kadar iç hatlarda geçerli olacak bu oran, yılsonunda yeni düzenleme olmazsa enflasyon oranında artacak.

 

Başka havaalanına inen yolcu

Uçak zorunlu nedenlerle başka havalimanlarına yönlendirilirse alternatif taşıma yollarını ücretsiz teklif etmek zorundaydı.

Yeni taslağa göre;

Şimdi bunlara ilaveten havayolu işletmeleri yolcuların transfer edilmesine ait masrafı da karşılayacak. Ancak toplu taşıma imkânı varken taksiye binene para verilmeyecek.

Bazı faturaların karşılanması;

Yolcular belli bazı faturaları havayolu firmasından alabiliyordu. Yolcular zorunlu nedenlerden dolayı hizmet sunulmadığı zamanlarda, makul ölçüdeki yeme içme ve konaklama faturalarını ibraz ederek paralarını havayolu şirketlerinden alabiliyor.

Yeni taslağa göre;

Yeni taslakta bu haklar var. Ayrıca havalimanı kapalı, otel doluysa makul ölçüdeki otel faturaları ödenecek.

En önemli değişikliklerden birisi ise kullanılmayan biletler

Gidiş-dönüş sıralı biletlerle ilgili net düzenlemeler yok idi.

Yeni taslağa göre;

Gidiş biletini kullanmayan yolcu dönüş uçuşuna kabul edilmezse şirketten tazminat alabilecek.