Hayati Yazıcı: Anayasa değişikliği Türkiye'nin ihtiyacı

Hayati Yazıcı: Anayasa değişikliği Türkiye'nin ihtiyacı

Hayati Yazıcı, 16 Nisan'a kadar kapı kapı dolaşacaklarını belirterek, Tarihten ders alınırsa tarihin tekerrür etmeyeceğine dikkati çekti.

A+A-

Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Üsküdar Seçim Koordinasyon Merkezinin açılış törenine katıldı.

Yazıcı yaptığı konuşmada, milletten yetki aldıkları günden bu yana hiçbir zaman milletin gündeminden kopmadıklarını, ayrılmadıklarını ifade ederek, kararlı şekilde gece gündüz demeden koşarak, Türkiye'nin milli gelirini 800 milyar doların üzerine çıkardıklarını söyledi.

Türkiye'de 2002'ye oranla bugün var olan kazanımların arkasında bu gayretin, duruşun olduğunu dile getiren Yazıcı, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin sorunlarını çözmek için güçlü, dik duruşunuz olması lazım. Cesaretinizin olması lazım. Kararlı olmanız lazım. Nasıl mi? İşte Cumhurbaşkanımızın duruşu ve onun cesareti gibi. Hepimiz kenetlendik ve Türkiye'yi bugüne getirdik. Bugün burada bulunuşumuzun sebebi, 16 Nisan'da sandığa gittiğimizde neyi oylayacağız? Neye 'Evet' diyeceğiz? Aslında bir seçim değil, bir karar vereceğiz. Nedir o karar? Türkiye'nin bürokratik süreçlerini azaltan, karar mekanizmalarının daha seri işlemesini sağlayan yeni bir yönetim modelini devreye koymak. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı, 2023'e Türkiye'yi daha güçlü, hızlı bir şekilde erişimini sağlayacak yönetimi Türkiye'ye egemen kılmaya karar vereceğiz. Ya 'Bu sorunlar böyle kalsın, yönetim biçimi böyle kalsın' diyeceksiniz. Buna razı olacaksınız ya da 'Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına getireceğiz, bunda kararlıyız.' diyeceksiniz ve bu değişimi, inşallah 16 Nisan'da onaylayacağız. Konuya böyle bakmak lazım."

"Siyasi tarihimize baktığınızda, tabiri caizse darbeler tarihidir"

Hayati Yazıcı, 16 Nisan'a kadar kapı kapı dolaşacaklarını belirterek, "Milletimizin kafasını çelmek isteyenler var. Yalanla, dolanla bu anayasa değişikliğini bambaşka göstermeye çalışanlar var, gayret edenler var. Bunların hiçbiri, söylemlerini dikkate aldığınızda, görüyorsunuz ki bu anayasa değişikliği metnini asla okumamışlar. Okumuşsa kafası basmamış ya da anlamışsa inadına farklı şeyler söylüyorlar." ifadelerini kullandı. 

Tarihten ders alınırsa tarihin tekerrür etmeyeceğine dikkati çeken Yazıcı, "27 Nisan e-muhtırası"nın yayınlandığı 2007'nin ve 15 Temmuz darbe girişiminin önlenerek, tarihin tekerrür ettirilmediğini söyledi. 

Yazıcı, "Bizim siyasi tarihimize baktığınız zaman tabiri caizse darbeler tarihidir. Her 10 yılda bir müdahale olmuştur. Müdahalelerde millet sindirilmiş, korkutulmuştur. Çeşitli kesimler darbecilerle el birliği içerisinde olmuşlar, milletin hukukunu çiğnemişler. Ama 15 Temmuz'da yine bu aziz millet iktidarından, hükümetinden güç almak ve vermek suretiyle darbecilere 'dur' demiş, gece başlayan darbe süreci, sabah olmadan milletin iradesine sahip çıkması suretiyle bertaraf edilmiştir. Bunlar tarihi tekerrür ettirmeyen çok güçlü duruşlar." diye konuştu.

Hayati Yazıcı, anayasa değişikliğinin de bir günde ortaya çıkmadığını, bunun Türkiye'nin 200 yıla yakındır süren bir sorunu olduğunu aktararak, "2007'de Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi suretiyle başladığımız uygulama, bugün milletin önüne getirdiğimiz 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğiyle kemale eriyor. Bunu istemeyenler, vesayetçilerin sözcülüğünü yapanlar kara çalıyorlar. Diyorlar ki 'Bu bir rejim değişikliği.' Bizim rejimimizin ismi cumhuriyettir. Rejim devletin ismi, şekli ve yapısıyla alakalı bir kavram. Bunlarla bir sorunumuz yok. Bu alanlarda bir değişiklik yok. İstiklal Marşımız milli marşımız, devletin başkenti Ankara, resmi dil Türkçe. Bir sorun var mı? Yok. O halde bu saçmalıklarla asla kafanızı doldurmayın ve bunlara asla itibar etmeyin." değerlendirmesinde bulundu.

"Anayasa değişikliği Türkiye'nin ihtiyacı"

Seçim koordinasyon merkezlerinin bilinmeyenlerin öğrenilmesi için hizmete açıldığını belirten Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Söyledikleri önemli yalanlardan bir tanesi de şu, diyorlar ki 'Bu milletin, Gazi Meclis'in Atatürk'e vermediği yetkiyi, şimdi Recep Tayyip Erdoğan'a veriliyor veya Cumhurbaşkanına veriliyor'. Neymiş o? Feshetme yetkisi. Bizim Meclis'e sunduğumuz anayasa değişikliğinin hiçbir yerinde, Meclis'in onayladığı, yasalaştırdığı metnin hiçbir yerinde fesih sözcüğü yoktur. Yapılan düzenleme seçimlerin yenilenmesidir. Bu bir denge, denetleme mekanizmasıdır. Ola ki ileri ki zamanlarda yürütme ile yasama arasında itilaf doğar, bir konuda çözüm üretilemez, çözüm olmazsa ne yapacaksınız? Millete inilir, çözüm millet. Böyle bir durum doğarsa Cumhurbaşkanı, meclis seçimlerinin yenilenmesini isteyebilir. Ya da aynı şekilde meclis seçimlerin yenilenmesini ister. Ama bunun çok önemli bir şartı var. İster cumhurbaşkanı, isterse meclis seçim yenilenmesine karar versin, ikisinin seçimi de mutlaka birlikte yapılacak. Millet kim haklı, kim haksız onu gösterecek. Bu bir denetleme mekanizması, bunu da çarpıtıyorlar farklı şekilde."

Yazıcı, 2002'den bu yana hiçbir süreçte milletin hukukunu zedeleyecek, hiçbir tasarruflarının olmadığını vurgulayarak, "Mutlaka milleti gözettik, milletin hukukunu, ülkemizin geleceğe yönelik katkı verip vermemesini gözettik ve icraatlarımızı buna göre şekillendirdik. Bu anayasa değişikliği de öyle, Türkiye'nin ihtiyacı bu sebeple Meclisimizde kabul edildi ve milletimizin önüne getirildi. İnşallah millet 16 Nisan sabahı, bu değişikliği onaylamak suretiyle hukukunu ortaya koyacak, geleceğine karar verecek." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışı, dualar eşliğinde gerçekleştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler