Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe ihracatın yıldızları ödüllerine kavuştu

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe ihracatın yıldızları ödüllerine kavuştu

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen törende, toplam 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracat rakamına 2 milyon doların üzerinde katkı sağlayan 69 firmaya ödülleri verildi.

A+A-

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği "İhracatın Yıldızları Ödül Töreni" ve 2019-2020 Yılı Olağan Genel Kurulu bir arada gerçekleştirildi. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen törende, toplam 1 milyar 306 milyon dolarlık ihracat rakamına 2 milyon doların üzerinde katkı sağlayan 69 firmaya ödülleri verildi.

Ödül alan 69 firmanın toplam ihracatının 952 milyon dolar olduğunu belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Firmalarımızın ihracatımızdaki payları ise yüzde 73. Pandemi koşullarına rağmen başarılı bir performans göstererek geçen yılki 1,3 milyar dolar rakamını yakaladık. Türkiye genelinde ise 17,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Birliğimizden 1305 üye firmamız ihracat gerçekleştirirken, 167 ülkeye ihracat yaptık. Türkiye geneli 2021 yılı ilk üç ayda medikal tekstil ihracatı yüzde 192 artışla 70 milyon dolar, Ege’den yapılan medikal tekstil ihracatımız ise yüzde 178 artışla 3 milyon dolara ulaştı” dedi.

AHA ile firmaların uluslararası tanıtımı yapılıyor 

Sertbaş, 2020 yılında 1 adet milli katılım fuarı, 3 adet dijital fuar katılımı, 1 adet dijital ticaret heyeti organize edildiğini, ayrıca sektörün uluslararası boyutta etkin tanıtımının yapılabilmesi amacıyla AHA (Aegean Has Apparel) isimli dijital tanıtım projesini başlattıklarını söyledi.  

24-28 Mayıs 2021 tarihlerinde İspanya’ya dijital ticaret heyeti

EHKİB’in Moda Gelişim Akademisi Eğitim Programı ve Hazır Giyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi URGE projesi kapsamında yapılan çalışmaları da anlatan Sertbaş, 2021 yılında gerçekleştirecekleri faaliyetlere ilişkin şu bilgileri verdi: 

“Sektörün en büyük fuarı ve buluşma noktası olan Premiere Vision Fuarı’nın milli katılım organizasyonunu gerçekleştireceğiz. Sektörümüzün uluslararası platformlarda etkin tanıtımı için AHA projemizin tanıtımlarına devam edeceğiz. 24-28 Mayıs 2021 tarihlerinde İspanya’ya yönelik Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliğiyle ortak bir dijital ticaret heyeti organize edilecektir. Tekstil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi Projesi kapsamında çalışmalara devam edilecektir. Yine Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşecek Munich Fabric Start fuarlarına milli katılım organizasyonları düzenlenecek. EİB 16. Moda Tasarım Yarışmamız pandemi koşullarının iyileşmesi durumunda 2021 yılı Ekim ayında fiziki olarak yapılması planlanmakta. URGE projelerimiz kapsamında çalışmalara devam edilecek.”

Ödül töreniyle birlikte yapılan genel kurulda Birliğin 2021 yılı bütçesi 12 milyon 100 bin TL olarak belirlendi. 

Törende platin ve altın kategorilerinde ödül kazanan ilk 10 firma şöyle:  

Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

Üniteks Tekstil Gıda Motorlu Araçlar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 

Roteks Tekstil İhracat San. Tic. A.Ş.

Akar Tekstil Gıda Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. 

Spot Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Maseksport Gıda ve İht. Mad. Tekstil, Tarım İhracat İthalat San ve Tic. A.Ş.

Yavuzçehre Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Narkonteks Tekstil İhr. İthalat San. ve Ticaret A.Ş.

FG Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Farde Tekstil Turizm İnşaat Enerji Sanayi ve Tic. A.Ş.

(AjansBizim)