Hekimler için Askerlikte yeni dönem

Hekimler için Askerlikte yeni dönem

Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın müştereken belirleyeceği yerlerde Devlet Hizmet Yükümlülüğünü yapan hekimlerin, askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, “Bakanlığımız ile Milli Savunma Bakanlığının ortak çalışması neticesinde hekimlerimizin askerlik yükümlülüklerinde yeni döneme girmiş bulunmaktayız” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın müştereken belirleyeceği yerlerde Devlet Hizmet Yükümlülüğünü yapan hekimlerin, askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacağı yapılan açıklamada; şu ifadelere yer verildi:
“Hekimler öncelikle yedek subay aday adayı olarak temel eğitim alacaklar. Temel eğitim sonrası hekimler, görevlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek.

Belirlenen yerlerde Devlet Hizmet Yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, Asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacaklar.

Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları, kanuna tabi olarak çalışmaya uygun yerleri her celp ve atama döneminde ortak olarak tespit edecek. Kanun teklifinin yasalaşması ile birlikte hekimler için yeni bir dönem başlayacak. ” (BSHA)