Hindistan'ın aşı stokları kritik seviyede

Hindistan'ın aşı stokları kritik seviyede

Koronavirüs vakalarında rekor artış görülen Hindistan'da aşı stoklarının tükenmek üzere olduğu belirtildi.

A+A-

Hindistan'ın aşı stokları kırmızı alarm veriyor

Koronavirüs vakalarında rekor artış görülen Hindistan'da aşı stoklarının tükenmek üzere olduğu belirtildi.

 

Koronavirüs salgınında vaka sayısında rekor seviyeye ulaşan Hindistan'da aşı stoklarının tükenmeye başladığı belirtildi.  

Seri üretimdeki iki aşıya ve ülke çapında yürütülen iddialı bir aşılama programına rağmen, rekor bir hızla artan vakalarla birlikte bazı eyaletler aşı  kıtlığı nedeniyle kırmızı alarm vermeye başladı.  

Maharashtra eyaleti Sağlık Bakanı Rajesh Tope, tüm eyaletin ciddi bir kıtlıkla karşı karşıya olduğunu, merkezi hükümetten her hafta ek doz aşı istediklerini belirtti.

Yetkililer, Gondia, Akola, Yavatmal ve Buldhana bölgelerinde bir gün daha dayanacak stok bulunduğunu, merkezi hükümetin stokları düzenli olarak yenilemediğini  kaydetti.

Yeni Delhi Sağlık Bakanı Satyendra Jain, şu anda şehirde mevcut olan aşı stoklarının sadece üç veya dört gün yeteceğini belirterek, ''Delhi'de günde 85 bin  aşı yapıyoruz ve sayı artarsa, biz de kıtlık yaşayabiliriz. Mevcut stok sadece 3-4 gün sürecek. Stokun yenilenmesi gerekiyor'' dedi.  

Hindistan'ın Sağlık Bakanı Harsh Vardhan ise  aşı kıtlığı iddialarını "tamamen temelsiz" olarak nitelendirdi ve ''Aşı kaynakları gerçek zamanlı olarak izleniyor ve eyalet hükümetleri bu konuda düzenli olarak bilgilendiriliyor" dedi.  

Yeni Zelanda'dan Hindistan'dan gelenlere giriş yasağı

Öte yandan Yeni Zelanda, Hindistan'dan gelen çok sayıda pozitif koronavirüs vakasının ardından, yaklaşık iki hafta boyunca kendi vatandaşları da dahil olmak üzere Hindistan'dan gelen tüm yolcuların girişini geçici olarak askıya aldı.

Başbakan Jacinda Ardern Auckland'da düzenlediği basın toplantısında “Hindistan'dan gelen yolcular için Yeni Zelanda'ya girişini geçici olarak askıya alıyoruz” dedi.

Ülkenin, sınırında 17'si Hindistan'dan olmak üzere 23 yeni pozitif koronavirüs vakası kaydetmesinin ardından alınan tedbirin 28 Nisan'a kadar yürürlükte kalacağını belirten Auckland, bu süre zarfında hükümetin, seyahate devam etmek için risk yönetimi önlemlerine bakacağını söyledi.

Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya'dan sonra en çok COVID-19 vakası kaydetti. Şu anda ölümcül ikinci bir enfeksiyon dalgasıyla mücadele eden Hindistan'da son 24 saatteki enfeksiyon sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 126 bin 789 vakaya ulaştı.

Hindistan, aşılama kampanyasına Ocak ayında başladı. Şimdiye kadar 90 milyondan fazla sağlık çalışanı ve 45 yaşından büyük Hintliler en az bir doz aşı aldı. Ülke,  yaklaşık 1,4 milyar insanını korumak için bağışıklık oluşturmaya çalışırken, bunların yalnızca 11 milyonu her iki dozu aldı.

Ajansbizim