Hipertansiyon yaygınlaşıyor

Hipertansiyon yaygınlaşıyor

COVID-19 salgınıyla birlikte evlerde hipertansiyon yaygınlaşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası vesilesiyle önemli bilgiler verdi.

A+A-

Tansiyonumuz durmadan çıkıyor

COVID-19 salgınıyla birlikte evlerde hipertansiyon yaygınlaşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası vesilesiyle önemli bilgiler verdi.

 

Dünyada erişkin nüfusun yüzde 27’sinin hipertansiyonu olduğu ve bu oranın 2025 yılında yüzde 29’a çıkacağı öngörülüyor. 

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla vesilesiyle hakkında bilgi verirken,  Avrupa Kardiyoloji Derneği ve Türk Kardiyoloji Derneği kılavuzlarına göre kan basıncının 140/90 mmHg’nin üzerinde olması, tansiyon hastalığı olarak değerlendirildiğini belirtti. Amerikan Kardiyoloji Derneğinin yayınladığı son kılavuzda bu değerlerin bir basamak daha ileri götürülerek 130/80 mmHg basıncın üstünün hipertansiyon (yüksek tansiyon) olarak kabul edildiğini bildiren Dr. Özen, “Bugün dünyada 1,5 milyar civarında hipertansiyon hastası var, Türkiye’de ise daha önce yapılan çalışmalarda hipertansiyon sıklığının yüzde 25-32 arasında, hipertansiyon kontrolünün ise yüzde 16,4- 28,7 arasında değiştiği bildirilmiştir. Hipertansiyonun sebebi büyük oranda bilinmese de sorunun oluşumunu kolaylaştıran pek çok faktörden söz ediliyor; kalıtım, aşırı tuz kullanımı, yaş artışı, ırk, cinsiyet, stres, sigara, şişmanlık, hava kirliliği, kolesterol yüksekliği ve diyabet” dedi.

 Pandemi döneminde kilo almamaya dikkat edilmeli

Kronik hastalığı olan, başta hipertansiyon ve kalp hastaları olmak üzere herkesin COVID-19’a yakalanmamak için elinden geleni yapmasının önemli olduğunun altını çizen Özen, “Hastalık, kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda daha ağır seyrediyor. Buna bağlı olarak iyileşme süresi de daha uzun oluyor. Dolayısıyla aslında tek ve en önemli öneri, hastalığa yakalanmamak. Bunun için evde kalmak, izole olmak, dengeli beslenmek ve düzenli ilaç kullanımı kritik bir öneme sahip” diye konuştu.

Hipertansiyon hastalarının pandemi günlerinde özellikle kilo almaktan kaçınmaları gerektiğini vurgulayan Ersin Özen, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Evlerde daha çok vakit geçirmeyle birlikte yoğun hamur işi tüketimi hepimiz için fazlasıyla tehlikeli bir boyuta ulaştı. Mümkün olduğunca, kalori açısından düşük, yağsız, karbonhidrattan fakir Akdeniz mutfağını tercih etmek en doğrusu. Prehipertansiyon aşamasında olan hastaların, yaşam tarzı değişikliklerini uygulayarak kendilerini bu durumdan korumaya çalışmaları gerekir. Hipertansiyon hastalarının evde basit fizik hareketleri, sosyal medyada online yapılan bazı başlangıç seviyesindeki pilates, aerobik veya yoga gibi derslerden faydalanarak günde en az 15-20 dakika egzersiz yapmaları yerinde olur.” (AjansBizim)