Hızlı ve güvenli yeni bir covid testi geliştirildi

Hızlı ve güvenli yeni bir covid testi geliştirildi

3 dakika kadar kısa bir zaman içinde sonuç alan ve PCR testi kadar güvenli olan yeni bir covid testi geliştirildi.

A+A-

3 dakika kadar kısa bir zaman içinde sonuç alan ve PCR testi kadar güvenli olan yeni bir covid testi geliştirildi.

İngiltere’de yayınlanan Dailymail gazetesinin haberine göre, Birmingham Üniversitesi araştırmacıları 3 dakika kadar kısa süre içinde sonuçları belirleyen bir sürüntü test cihazı geliştirdiklerini söyledi.

Yeni test cihazının 3 ay içinde piyasaya sürülmeye hazır olacağı belirtildi.

RTF-EXPAR olarak adlandırılan cihazın güvenilirliğinin PCR testine “eşit olduğu” belirlendi.

Yapılan bir çalışmada yeni cihaz bir örnekteki covidi 8 dakikada tespit ederken, PCR testi 42 dakikada tespit etti. virüs yoğunluğunun yüksek olduğu örneklerde, bu tespit süresinin 3 dakikaya kadar düştüğü kaydedildi.

Halen piyasada bulunan idrar, kan, tükürük, ter, serum ve diğer sıvılardan virüsün direkt olarak test edildiği Lateral akıntı testleri hızlı olmasına rağmen, daha az güvenilirler ve yurt dışı seyahatler için geçerli kabul edilmiyorlar.

Bir PCR testinden sonuç almak aslında, örneğin laboratuvara gönderilmesi gerektiği için bir günü buluyor. 

Yeni bulunan metotta boğaz ve burundan alınan sürüntüler, virüsün genetik malzemelerini tarayan ve birkaç kaç kat büyüten bir cihaza konuyor. Cihaz eğitimli personel tarafından kullanılıyor.

Yeni testi geliştiren araştırmacılarından birisi, kendi cihazlarının, hemen sonuç alınması gereken havaalanları ve eğlence mekanları için çok uygun olduğunu ve maliyetinin PCR testinden “çok daha ucuz” olacağını da söyledi.

Araştırmacılar üniversitenin yeni test için patent başvurusunda bulunduğunu ve üretim için ticari ortaklarla görüştüğünü, yeni testin 3 ila 6 ay içinde piyasaya sürülebileceğini  belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler