Hollandalı Vitol Petrol Ofisinin yeni sahibi oldu

Hollandalı Vitol Petrol Ofisinin yeni sahibi oldu

Birden çok talibin olduğu Petrol Ofisi Hollanda’ya satıldı. Avusturya’lı enerji şirketi OMV Petrol Ofisi'ni 1 milyar 368 milyon euroya Hollandalı Vitol Group'a sattı.

A+A-

Uzun zamandır satılacağı konuşulan Petrol Ofisi Hollandalı Vitol Group’a satıldı. Birden çok talibin olduğu Petrol Ofisi Hollanda’ya satıldı. Avusturya’lı enerji şirketi OMV Petrol Ofisi'ni 1 milyar 368 milyon euroya Hollandalı Vitol Group'a sattı.

Petrol Ofisine talip olan birden çok şirket olduğu gündeme gelmişti. Bunlar arasında Suudi Arabistan'ın kamuya bağlı enerji şirketi Saudi Aramco ve Azerbaycan'ın SOCAR şirketi öne çıkan şirketler idi.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu satış ve devir işlemlerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

ÜLKE ÇAPINDA 709 İSTASYONU VAR

Petrol Ofisi'nin Türkiye'de bin 709 istasyonu bulunuyor. Şirketin 2016'daki toplam satışları 10,68 milyon tona ulaşmıştı. Petrol Ofisi, 1 milyon metreküp kapasiteyle Türkiye'deki en büyük yakıt deposunu da elinde bulunduruyor.

SATIŞ DÜŞÜNCESİ GEÇEN YILDAN

OMV geçen yıl petrol ve doğalgaz çıkarma faaliyetlerine odaklanmak için Petrol Ofisi'nin oluşturduğu dağıtım ağı işini satışa çıkarmıştı.

Avrupa'da neredeyse en yüksek satış fiyatlarına sahip olmasına rağmen yüksek akaryakıt vergileri ve diğer düzenlemeler nedeniyle Türkiye'deki 70 dağıtım şirketi dar kâr marjlarıyla çalışıyor.

TÜRKİYE PİYASASININ YÜZDE 24’ÜNE SAHİP

EPDK verilerine göre 2015 yılında 5.95 milyon ton akaryakıt satışıyla Türkiye piyasasının yüzde 24'üne sahip olan Petrol Ofisi son olarak Kasım ayında 530,206 ton satışla pazardan 22.7 pay aldı.

Şirket, internet sitesinde yer alan bilgiye göre yaklaşık 2,000 benzin istasyonu, bir madeni yağ üretim tesisi, 11 akaryakıt ve üç LPG terminali işletiyor. Şirketin 1.17 milyon metreküplük de depolama kapasitesi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler