Hükümetten Esnafa işsizlik sigortası fonu müjdesi geldi

Hükümetten Esnafa işsizlik sigortası fonu müjdesi geldi

Hükümet tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre esnaf için sel, deprem, ekonomik kriz ya da terör saldırısı gibi sebeplerle iş yerini kapatanlara yeni bir işsizlik sigortası fonu müjdesi geldi.

A+A-

Hükümet yetkililerin bir süredir üzerinde çalıştığı işsizlik sigortası fonu ile ilgili müjdeli haber geldi. Yeni işsizlik sigortası fonundan yalnızca esnaf çalışanlarının değil, devlette ya da konuyla alakalı meslek odalarında da yaralanması sağlanacağı yönünde hazırlıklar duyuruldu. Yeni fondan ödenecek olan işsizlik maaşının minimum asgari ücret ile aynı rakamlarda olması için gerekli çalışmalar düzenlendiği açıklandı.

ZORUNLU İŞSİZLİK FONU

Zorunlu işsizlik sigortasında son nokta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1.6 milyon olarak tespit edilen sayıdaki esnaftan emekli olanlar haricindekilerin yararlanacağı zorunluluk işsizlik sigortası fonu çalışmalarında son noktaya geldiği açıklandı.

ESNAFA YÜK OLMAYACAK

Fon hakkında yürütülen çalışmalar TOBB yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Gümrük Bakanlığı ortaklığında yürütülmekteydi. Oluşturulacak yeni fonun gelir kaynağı için Gümrük Bakanlığı sosyal güvenlik priminden belli bir miktarın ve ilgili meslek odalarının aidatların belli bir kısmının, esnafa yük oluşturmamaya çalışılarak yönlendirmesini uygun gördü.

%2 EK ÖNGÖRÜLÜYOR

TESK ise bu öneriye alternatif olarak sosyal güvenlik primlerinden %2 oranında kesinti alınması ve devlet kaynaklarından %2 ek oran sağlanması yönünde karar kıldı.

Kimler faydalanacak?

Fonun kaynağı hakkında çalışmalarda son noktaya gelinmesine bağlı olarak karar çıkar çıkmaz gerekli yönlendirmeler sağlanarak oluşturulacak yeni fondan en az 3 sene sigorta prim ve aidatlarını yatırmış olan esnafların faydalanabilmesi sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler