İkibin TL Maaşla Kadın Taksi Şoförü Aranıyor

İkibin TL Maaşla Kadın Taksi Şoförü Aranıyor

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık yaptığı açıklama ile 15 taksi durağı için B sınıfı ehliyeti olan kadın şoför çalıştırmayı düşündüklerinin olduğunu söyledi.

A+A-

İzmir Trafiğinde Çalışacak B Ehliyetli Kadın Taksi Şoförleri Aranıyor

Avrupa’da birçok şehirde kadın taksi şoförlerinin çalıştığını belirten İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık Türkiye’nin modern şehri İzmir’de de kadın şoför arayışına girdiklerini belirtti.

İKİBİN TL MAAŞ

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık yaptığı açıklama ile 15 taksi durağı için B sınıfı ehliyeti olan kadın şoför çalıştırmayı düşündüklerinin olduğunu söyledi. İzmir genelinde faaliyet gösteren 15 taksi durağı için gündüz saatlerinde çalışacak B sınıfı ehliyete sahip kadın sürücüler için çalışma fırsatı doğduğunu belirten Anık aylık 2000 TL ücret ile bu kişiler ile çalışmayı düşündüklerinin altını çizdi.

MODERN ŞEHİR İZMİR

Türkiye’nin modern şehri İzmir sokaklarında kamu hizmeti yapacak kadın taksici şoförlerini arıyor diyen İzmir Celil Anık cazip çalışma şartları ve ücreti ile B sınıfı ehliyet sahibi bayan sürücüler için fırsat olduğunu belirtti.

BATI ÜLKELERİNDE UYGULANAN BİR SİSTEM

Avrupa’da bazı şehirler olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde de trafikte kadın taksi şoförlerine rastlanıldığını belirten Anık ülkemizde neden böyle bir uygulama olmasın diyerek bu işe başladıklarını söyledi. "Ortadoğu ülkelerine gittim kadın şoför gördüm, İtalya, İngiltere'de var. Biz burada niye yapmayalım diye düşündük ve bu projeyi hayata geçirdik. Hem İzmir olarak hem de meslek gurubu olarak farkındalığımızı ortaya koymak istiyoruz. Eğitim çalışmalarına başladık, 15 tane durağı pilot bölge seçtik. Önce ticari taşıt kullanım belgesi alacaklar. Biz bu belgenin alınması konusunda 15 günde bir kurs yapıyoruz. Bu işi nasıl yapabileceklerini anlatacağız, eğitim vereceğiz. Kadın taksi şoförleri nereden bakarsanız bakın 2 bin lira kazanacak ve gündüz çalışacaklar" diyerek 15 taksi durağı için bu projeye başlayacaklarının altını çizdi.