İkinci el araç alım satımına vergi geliyor

İkinci el araç alım satımına vergi geliyor

Hazırlanan yasa taslağına göre, ikinci el araçların satışından binde 5 oranında vergi alınacak. Satış miktarı da aracın en az kasko değeri kadar olacak. Böylece düşük satış gösterilip vergiden kaçılamayacak.

A+A-

Özellikle vergilerin fiyatları epey yükseltmesi sebebiyle sıfır araçlardan yönünü ikinci el araçlara çevirenler için kötü bir haberimiz var. Yakında meclise sunulması beklenen yeni bir yasa taslağına göre ikinci el araç alım satımlarından binde 5 oranında vergi alınacak.

Yasa taslağının önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'na sunularak yasalaşması bekleniyor. Ardından da hükümet her ikinci el araç satışından binde 5 vergi almaya başlayacak.

Düşük satış gösterip vergiden kaçılmasının da önüne geçilecek:

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin'in haberine göre, ayrıca düşük fiyattan satış gösterip vergiden kaçılmasının önüne geçmek için de bir adım atılacak. Buna göre aracın ikinci el satış fiyatı en az aracın kasko değeri kadar olacak. Böylece düşük satış gösterilerek vergiden kaçılmasının önüne geçilmiş olacak.

Meclis'te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Hazırlanan taslakta '2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 20'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5' ifadelerine yer verildi.