İkinci el oto alım satımında yeni bir döneme giriliyor

İkinci el oto alım satımında yeni bir döneme giriliyor

Gümrü Bakanı Bülent Tüfenkci İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Gümrü Bakanı Bülent Tüfenkci İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Tüfenkci, yetki belgesi olmayanların bu işi yapmasını istemiyoruz dediği açıklamada "İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması öngörüyoruz" diyerek bu işle iştigal edenlerin bu işi yapmasının önünü açacağız dedi.

YETKİ BELGESİ ZORUNLU OLUYOR

Yetki belgesi olmayanların ikinci el otomobil satamayacağı ve bu konuda gerekli hukuki düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Tüfenkci "Aracını galeriden veya bu işle iştigal eden bir iş yerinden aldığında, 5 veya 500 kilometre gittiğinde ya da 5 gün sonra arıza vermemesi gerekir. Kilometre sınırını tam netleştirmedik ama ikinci el ticaret yapanları zorda bırakacak bir kilometre garantisi değil makul bir süre olacak." diyerek ikinci el otomobil satanların belli km yada süre garanti vermesi gerektiğini vurguladı.

YURTDIŞINDAN GETİRİLEN ARAÇLAR

Yurt dışından ithal edilen bazı araçlarda da hukuki olarak sıkıntılar yaşandığının altını çizen Tüfenkci bazı araçlara el konulduğunun bazı araçlarında takibe alındığını bu duruma neden olan AB mevzuatı ile ithal edilen araçlarda bazen istenmeden üçüncü şahısların zarar gördüğünü mağduriyet yaşandığını belirtti.