İkinci el otomobil satışlarında artış

İkinci el otomobil satışlarında artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında ikinci elde otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3, toplam araç satışları da yüzde 11,7 oranında artış gösterdi

A+A-

Artırılan ÖTV oranları ve dövizdeki yükselişin etkisiyle oluşan kur farkı nedeniyle pahalanan sıfır araç pazarında daralma yılbaşından bu yana devam ederken, ikinci el piyasada giderek artan canlılık Mayıs ayında da sürdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında ikinci elde otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3, toplam araç satışları da yüzde 11,7 oranında artış gösterdi. Toplam ikinci el pazar Ocak ayında yüzde 13,2, Şubat’ta yüzde 3,5, Mart’ta yüzde 2,5, Nisan’da yüzde 7,5 büyümüştü. Böylece ikinci el araç piyasasında beş aylık artış yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. İkinci elde geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde 2 milyon 797 bin 713 adet olan devir sayısı, bu yıl aynı dönemde 3 milyon 3 bin 836 adede ulaştı. Bunların da 2 milyon 87 bin 708 adedini, satışları geçen yıla göre yüzde 6,4 artan ikinci el otomobiller oluşturdu. Buna karşılık Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) verilerine göre sıfır otomobil satışları ilk altı ayda geçen yıla göre yüzde 9,6 azalarak 305 bin 924; toplam taşıt satışları da yüzde 9 düşüşle 410 bin 609 adede geriledi.

Sektörün duayeni ne diyor?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ile otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, otomotiv pazarındaki bu trendi değerlendirirken, sıfır araçlardaki maliyet kaynaklı fiyat artışlarının ikinci el piyasaya olumlu yansıdığını ve satışları artırdığını bildirdi.

Dövizdeki artışlar ve yılbaşından geçerli yeni ÖTV oranlarının sıfır araçların fiyatını önemli oranda yükselttiğine işaret eden Erkoç, “Bu fiyat yükselişi dolaylı olarak ikinci el piyasaya olumlu yansıdı. Şu anda ikinci el piyasa canlı. Hareketli bir dönem yaşıyoruz.  Yaz mevsimi dolayısıyla tatil sezonu yaklaştıkça bu canlılık daha da artıyor” dedi. Erkoç, ikinci el piyasadaki canlılığın, Otonomi’de de somut biçimde görüldüğünü belirtirken, satışların özellikle bayramlar öncesi tavan yaptığını söyledi. Henüz toplu istatistikler açıklanmamakla birlikte Ramazan Bayramı öncesi Haziran ayında yoğun bir taleple karşılaştıklarını anlatan Erkoç,  “Bayramda insanlar memleketine, tatiline, yazlığına gider. Araba alan çok olur, bundan dolayı otomobil fiyatlarında da bir yükselme olur. Önümüzde Kurban Bayramı da var ve canlılık artarak sürecektir” diye konuştu.

Otonomi’deki hareketlilik

Esenboğa Yolu üzerinde kurulu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ticaret ve yaşam merkezi Otonomi, ikinci el araç alım satımı yapan 550 galeriyi bünyesinde barındırıyor. Tamir bakım hizmetlerinin verildiği 13 işyerinden oluşan teknik servis bölümü ve yedek parça, otomobil camı ve akü satan işyerlerinin de bulunduğu Otonomi içinde ayrıca bankalar, noter, sigorta, ekspertiz merkezi, trafik tescil bürosu, test sürüş alanı, fotoğraflama merkezi ile filo kiralama hizmetleri de yer alıyor. Günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabildiği, aynı anda 12 bin aracın sergilenebildiği ve günde 11 bin ziyaretçi ağırlayacak kapasitedeki Otonomi’de, binlerce araç içinde farklı marka ve fiyat seçeneklerini değerlendirerek karar veren yurttaşlar, tüm yasal işlemlerini aynı yerde gerçekleştirip her türlü testleri yapılmış biçimde aracını satın alabiliyor. İçinde akaryakıt istasyonu, beş yıldızlı otel, kafe ve restoranlar ve kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden AVM’ye diğer tüm hizmet birimlerinin yer aldığı Otonomi’de aynı zamanda zengin alışveriş mekânları, sosyal yönü olan birimler, aileler ve çocukları için zengin sosyal aktiviteler de art arda devreye giriyor. Pazar günleri de hizmet veren Otonomi, tüm bu özellikleri dolayısıyla sadece bir ticaret merkezi değil, aynı zamanda ailelerin tam gün vakit geçirebileceği, gezi, eğlence ve gastronomi hizmetlerini bir arada bulabileceği çok yönlü bir “yaşam merkezi” olarak tanımlanıyor.

Aracı nereden almalı?

Bu arada araç alacak vatandaşlara uyarılarda da bulunan Erkoç, vatandaşların aracını, karşısında bir muhatap bulabileceği, güvenilir kurumlardan alması gerektiğini vurguladı. Erkoç, “Tanınan bilinen yerden araç alın ve mutlaka aldığınız aracı teknik servise ya da güvenilir bir ekspere gösterin. Sokak satıcısından aldığınız zaman bir hasar ve arıza durumunda karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz. Bu, en önemli konuların başında geliyor. Aracınızı güvenilir kurumlardan alırsanız, bir arıza durumunda bir muhatabınız olur. Aksi takdirde yıllarca birikim yaparak ya da kredi çekerek satın aldığınız araca verdiğiniz para boşa gidebilir” uyarısında bulundu

Önceki ve Sonraki Haberler