İklim Koşulları ve Zorlu Zeminler için en iyi çözüm Beton Yol

İklim Koşulları ve Zorlu Zeminler için en iyi çözüm Beton Yol

Hava sıcaklığının 37 dereceye çıkmasıyla birlikte İğneada’ya tatile gidenlerin sıcaktan erimesi nedeniyle yolda kalması alternatif çözümleri tekrar gündeme geldi

A+A-

Yurt genelinde artan sıcak havalar, mevcut yolların erimesine yol açıyor. Bayram günü hava sıcaklığının 37 dereceye çıkmasıyla birlikte İğneada’ya tatile gidenlerin sıcaktan erimesi nedeniyle yolda kalması alternatif çözümleri tekrar gündeme geldi. Konuyla ilgili görüş bildiren Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ( TÇMB) Başkanı M. Şefik Tüzün : “Dünyada 100 yılı aşkın süredir kullanılan beton yollar, uzun ömürlü oluşu, düşük yapım maliyeti sebebiyle mevcut yollara göre daha fazla tercih ediliyor. Beton yolların tercih sebebinin en büyük etkenlerinden biri de mevsimsel faktörlerdir. Bildiğiniz gibi yaz gelince ülkemizin bazı bölgelerinden “sıcaktan yollar eridi“ haberleri de gelmeye başlar. Yazın yumuşayarak yollar tekerlek izi oluşturur, kışın da çatlayabilir. Bu sonuç maalesef ki kazalar başta olmak üzere, birçok olumsuz olayı hayata geçirebilir. Bunun için ülkemizde beton yolların kullanımı yaygınlaşmalıdır” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından “Beton Yollar Teknik Şartnamesinin” hazırlanmasıyla birlikte Türkiye’de ilk defa 2004 yılında deneme amaçlı yapılarak kullanılmaya başlanan beton yolların uygulanmasının önünde bir engel kalmadı. Antalya, Samsun, Denizli, Kocaeli, Trabzon, Tekirdağ ve Şanlıurfa başta olmak üzere pek çok belediyenin beton yol uygulamalarını deneyip performansından memnun kalmaları nedeniyle Türkiye’de beton yol kullanımının giderek yaygınlaştığını görmekteyiz. Belediyelerin uygulamaları ile paralel olarak özellikle beton yol teknik şartnamesinin yayınlanmasından sonra KGM ağındaki yollarda da beton yol uygulamalarının önünde herhangi bir engel kalmadı.

İklim Koşulları ve Zorlu Zeminler için en iyi çözüm Beton Yol

Yerli üretim ile daha güçlü, daha dayanıklı, daha düşük maliyetli ve daha az yakıt tüketimini sağlayan beton yollar, alternatif yollara kıyasla daha yüksek trafik yükünü taşıyabilmesi, daha açık renkli olması dolayısıylayollarda ışıklandırmagereksinimini azaltması gibi avantajları nedeniyle son 10 yıldır Türkiye’de de birçok belediyenin tercihi olmaya devam ediyor. Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı farklı iklim koşullarına sahip olması da beton yolların kullanımı açısından önem taşıyor.

Beton Yolların Avantajları Saymakla Bitmiyor

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, Türkiye yollarında can ve mal güvenliği için özellikle zorlu iklim ve coğrafi koşulların hakim olduğu bölgelerde beton yol konusunun önemini vurgulayan Tüzün; “Beton yolun hizmet ömrü mevcut yolunkinden 2-3 kat daha uzundur. Çok daha az bakım ve onarım ister. Dolayısı ile yapım maliyetinin mevcut yoldan pahalı olması halinde bile hizmet ömrü bakımından çok daha ekonomiktir.Çok daha seyrek bakım ve onarıma gerek duyulan beton yolda bu özellikleri dolayısı ile trafik sıkışıklıkları, zaman ve iş kaybı ve havaya salınan egzozemisyonları daha azdır. Türkiye’de karayollarının taşımacılık ve ulaştırmada payı %95’i bulmaktadır. Türkiye Avrupa’nın en büyük TIR filosuna sahiptir. Çok sık onarılarak yamalı bohça haline gelmiş yollarda sürüş güvenliğinden ve konforundan bahsetmek mümkün değildir. Bunlara ilaveten, yaz gelince güney bölgelerimizden “sıcaktan yollar eridi“ haberleri de gelmeye başlar.“ dedi.