İlk çocukların IQ seviyeleri daha yüksek

İlk çocukların IQ seviyeleri daha yüksek

Yapılan bir araştırmaya göre ailenin en büyük çocuğunun IQ seviyesinin ailenin diğer bireylerinden daha yüksek olduğu belirlendi.

A+A-

Yapılan bir araştırmaya göre ailenin en büyük çocuğunun IQ seviyesinin ailenin diğer bireylerinden daha yüksek olduğu belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmada ilk doğan çocuk diğer kardeşlere göre daha yüksek IQ seviyesine sahip olarak tespit edildi.

5 BİN ÇOCUĞA AİT VERİ İNCELENDİ

Edinburgh ile Sydney Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre ilk çocuk daha zeki olarak belirlendi. Bu duruma neden olan etmenlerin ise anne baba tutumları, anne baba alışkanlıkları, anne babanın ilk çocukla geçirdiği zaman ve ilginin diğer çocuklarda göstermedikleri gibi nedenler öne çıkıyor. Araştırmada Amerika Birleşik Devletleri İsgücü İstatistikleri Bürosunun verileri kullanıldı. Araştırma için kullanılan veriler arasında doğmamış bebeklerin yanı sıra 14 yaş seviyesindeki toplam 5 bin çocuğun verileri incelendi.

IQ GELİŞİMİNDE ANNE BABA TUTUMLARI

Verilerin incelenmesi ile anne babanın birinci çocuklarına daha fazla zaman ayırdığı, onun ile daha kaliteli birliktelik içinde olduğu, kitap okuma ve kültürel faaliyetlere daha fazla önem verdiği belirlendi. Anne babanın ilk çocuklarındaki bu tavır ve davranışları zaman içinde değişim gösteriyor ve diğer çocuklar için aynı kültürel faaliyet yapılamıyor. Çocukların IQ seviyelerinin gelişmesinde anne baba tutumunun etken olduğu belirlendi.

SİGARA VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Aynı araştırmada anne babanın doğum öncesi tutum ve davranışlarının da çocuklardaki IQ seviyeleri ile hem olumlu manada hem de olumsuz manada etkili olduğunu tespit edildi. Annenin hamile iken sigara ve içki içmesi, spor yapıp yapmaması gibi durumlar IQ üzerinde etken olarak görülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler