Infiniti Q50 yenilendi

Infiniti Q50 yenilendi

Infiniti, Cenevre Otomobil Fuarı'nda 2017 yılı içinde satışa sunacağı yenilenen Q50 modelinin dünya lansmanını gerçekleştirdi.

A+A-

Infiniti Cenevre Otomobil Fuarı'nda yenilenen spor sedan Q50 ile, Formula 1’de edindiği deneyimlerini spor Coupe Q60 üzerine aktardığı Q60 Project Black S modellerinin dünya prömiyerlerini yaptı.

Yenilenen Q50’nin iç tasarımında omurgayı destekleyen yeni koltuklar ve malzeme kalitesindeki iyileştirmeler öne çıkıyor. Dış tasarımda ise çift bombeli ön ızgaranın derinliği artırılırken, yeni LED farlar Infiniti'nin ikonik "insan gözü" unsurunu ön plana çıkartıyor. Q60 Coupe’den alınan, yeni ve daha ince arka LED far grubu daha keskin ışık formuyla daha zarif bir görünüm sağlıyor.

Gelecekte, sürücü destek sistemine sahip tüm Infiniti modellerinde kullanılacak olan ProPILOT platformunu ilk kullanan model Infiniti Q50 oluyor. Infiniti Q50’de, "Lüks" ve "Spor" olarak iki farklı gövde seçeneği bulunuyor.

Kolay yönlendirme ve net tepkileriyle kendini kanıtlamış, drive-by-wire teknolojisine sahip ikinci nesil direkt adaptif direksiyon Direct Adaptive Steering (DAS) sistemini otomotiv sektöründe ilk defa sunmuş olan Infiniti Q50, ProPILOT platformunun da ilk kullanıcısı olarak yüzde 100 otonom sürüşe giden yolun öncülerinden biri olmayı sürdürüyor.

Infiniti Q60 Project Black S

Infiniti, Formula 1’de edindiği deneyimleri Project Black S serisi ile Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiliyor. Yeni Infiniti Q60 Coupe üzerinden otomobil tutkunlarıyla buluşacak olan Project Black S, titanyum egzoz sistemi, ultra-hafif 21 inçlik jantlar, yüksek performans lastikleri, karbon-fiber aerodinamik karoser kiti ve özel mat gri-siyah rengiyle Cenevre Otomobil Fuarı’nın en dikkat çekici spor coupe'lerinden biri oldu.

Infiniti Q60 Project Black S’yi bu denli önemli yapan en büyük yenilik, Infiniti markasında ilk defa ERS teknolojisinin seri üretim bir otomobilde sunulması. Infiniti Q60 Project Black S’te kullanılan performans-hibrid güç ünitesi ERS desteği sayesinde anlık yüzde 25 tork desteği sağlanırken, Formula 1’den aktarılan bu teknoloji henüz seri üretim hiçbir binek otomobilde sunulmuyor. 

Infiniti’nin, dünyanın en büyük motorsporları arenası olan Formula 1 için geliştirdiği yüksek teknolojiler Project Black S ile otomobillere aktarılıyor. Kinetik enerjiyi depolayan "Enerji Yenileme Sistemi" (Energy Recovery System-ERS) adındaki bu teknolojide çift-hibrid güç aktarımı elektrik enerjisinden faydalanarak anlık tork artışları sunuluyor. Bu sistem sayesinde hızlanmada hiç bir gecikme yaşanmadan maksimum ivmelenme elde ediliyor.